nedeľa 9. februára 2014

Vinárstvo Vlado Majtán | Wine Review

Vlada Majtána som stretol pred viac ako 25 rokmi na technologickom oddelení generálneho riaditeľstva Vinárskych závodov v Bratislave na Pražskej ulici. Ako mladého enológa ma poslal môj prvý zamestnávateľ (Víno Nitra, š.p.) odniesť vzorky a mesačné hlásenie o stave zásob vína, ktoré sme robili na základe pravidelnej inventúry.


O štvrťstoročie neskôr vidím jeho meno na etikete s číslom 1961, ktoré symbolizuje spoločný rok narodenia vinára aj marketéra s vlastnou výrobou vína. Dôraz na prácu vo vinici je úsilie venované snahe o uchopenie autentickosti pezinských vín v malokarpatskej oblasti. Tu je pár základných infomácii o vinárstve a hodnotenie práve dostupných vín:

Vlastné vinohrady: 2,1 ha   Oblasť: Malokarpatská   Rajón: Pezinský   Obec: Pezinok  

Kiva Cuvée 2012 (suché, 12% alk.) má zelenožltú intenzívnu farbu s vysokou iskrou. Veselo máva krídlami ako práve narodené vtáča čo sa pokúša vyskočiť z hniezda. Krehkosť a jemnosť mláďaťa sa prejavuje aj vo vôni aj v chuti. Vôňa je čerstvá a svieža, skôr jednoduchá, akoby ešte nehotová. Stopy bielych kvetov a zeleného jablka rýchlo odznievajú. Rovnako svieže je aj v chuti, elegantne suché, pevná kyselina, príjemné na jazyku, teplé a hladké, v závere ľahký dotyk horkých látok, ktoré sa rovnako rýchlo stratia a na konci zostane čistá a dlhá dochuť. Nekomplikované víno postavené na kyselinách bez zložitej štruktúry. Celkom sympatické pitie.
Hodnotenie: 83 bodov   Cena: 10,40€ 

Snažil som sa v ňom objaviť aspoň kúsok aromatického korenia a muškátu, ktorý mal tomuto vínu prepožičať Iršai Oliver, ktorý je súčasťou tohoto cuvée. Nestalo sa tak a preto údaj *menší podiel* iného vína, pokiaľ nepresahuje hodnotu 15% a nie je ho tam poznať, by som neuvádzal, ale volil by som označenie rozhodujúceho vína v tomto prípade Silvánske zelené. Priznám sa, že by to na mňa pôsobilo oveľa sympatickejšie a pravdepodobne by som mal zo silvánu aj väčšiu radosť.

Veltlínske zelené 2012 (suché, 12% alk.) myslím si že mu chýba sebavedomie, vinár by sa s ním mal trochu zhovárať a ešte viac ho počúvať. Je to dieťa ako každé iné, potrebuje pochváliť a pohladiť. Má sympatický vzhľad aj pristrihnutú šticu čisté šaty a vyleštené topánky. Ale slovo z neho nedostanete. Buďte k nemu trpezlivý, potrebuje si na vás zvyknúť, ste predsa cudzí a vstúpili ste do jeho intímneho priestoru. Na začiatku vety sa mu zasekne hlas, ale potom hovori zreteľne aj keď jednoduchou rečou. Prihovorí sa vám potichu a  prezradí vám že má rád jesenné jabĺčka zo stromu, vôňu medu a kresanie kamienkami na brehu rieky. Miluje samotu a kvapky dažďa stekajúce z drevenej striešky verandy.
Hodnotenie: 80 bodov    Cena: 10,40€

Toto je jediné víno u ktorého nie som presvedčený, že už malo byť vo flaške. Osobne by som mu doprial viac času v pivnici, pretože by dozrelo do krásy a prejavilo by sa to v pohári. Žiadny tréner nepošle talentovaného chlapca bežať maratón, kým si nie je istý, že v príprave niečo nezanedbal.

Iršai Oliver 2012 (suché, 13% alk.) sa vám bude páčiť vo farbe, vo vôni aj v chuti. Jedno z tých vín, ktoré vám síce nepovie celú abecedu vína, ale urobí to takou skvelou formou, že sa na tom budete dlho zabávať. Ak máte radi nevtieravú a menej intenzívnu muškátovú vôňu, potom ste na správnej adrese. Všimnete si aj zvyšky jablkového kompótu s citronovou kôrou. V chuti mu dominujú kyseliny, sú príjemne hravé a pekne vybrúsené do hladka. Jednoducho postavené a ľahko chytľavé víno. Ovocie v chuti je menej výrazné ale prítomné až do poslednej kvapky vína na jazyku. Dochuť je veľmi čistá a dlhá. Ak ešte nakoniec privoniate aj k prázdnemu poháru, potešíte sa vôňou zrelých citrusov. Hodnotenie: 84 bodov    Cena: 7,40€

Ak si chcete kúpiť pár fliaš s tým, že vám ich vypije manželka s priateľkami nerobte to. Toto je vyslovene víno na pánske huncútstva.

Rulandské šedé 2012 (suché, 13% alk.) má elegantnú, žltozelenú farbu so zlatými odleskami, na vzhľad pôsobí veľmi čisto, vôňa je stredne intenzívna trochu ovocná, trochu kvetinová, pikantná, korenistá s minerálnym nádychom. Chuť je expresívna, ohnivá, ovocná, šťavnatá a veľmi dlhá. Záver príjemne nahorklý, čo však neznižuje celkove dobrý dojem z vína. Hodnotenie: 87 bodov    Cena: 10,00€ 

Celkom fajn predstaviteľ ročníka. To čo mu chýba v štruktúre a stavbe tela dobieha expresívnym, ohnivým výrazom s nádhernými kyselinami. Považujem ho za skvelého spoločníka k jedlu. Užil som si ho k zelenine a hribom na panvici, ale dokázal by som si ho predstaviť aj ku sviečkovej na smotane.

Frankovka modrá 2011 vyzerá v pohári ako každá ďalšia z dlhého zástupu 650 malokarpatských frankoviek od Rače až po Doľany. Vzhľadná, decentná rubínová farba, tmavých zrelých čerešní s fialovým odtieňom je intenzívna čím dokáže osloviť veľkú skupinu fanúšikov vína. Vo vôni na začiatku dominujú zelené tóny, ale tie sa rýchlo stratia a objaví sa pomerne široká paleta drobného lesného ovocia. Hoci na etikete nájdete, že víno zrelo v malých drevených sudoch, po dreve ako takom nenájdete ani stopu. Zato nájdete trochu škorice. Chuť je výrazná, plná so zdravými a pekne živými kyselinami, ktoré trochu zastierajú taníny. Ovocie, trochu korenia a čipka dreva sú pekne zladené. Záver patrí príťažlivým kyselinám aj napriek tomu že všetky ostatné zložky chute rýchlo odoznievajú. Hodnotenie: 85 bodov    Cena: 11,90€ 

Dobré ku knihe, alebo ak sa chcete v spoločnosti rodiny zhovárať o vážnych veciach. Nevyrušuje, je pokojná, neskáče vám do reči, má dobrú výchovu a ak s vami okolo stola počas debaty nikto nebude súhlasiť nakoniec vám daju aj tak za pravdu, pretože ste vybrali dobré víno.

Cabernet Sauvignon 2012 je z iného sveta. Dokonca by som bol schopný podozrievať vinára, že víno nepochádza z hrozna Malých Karpatov, ale že je kdesi z Toskánska. Ale viete čo, je mi to jedno. Pretože v pohári som mal víno, ktoré bolo naozaj veľmi dobré. Farba hlboká, tmavá rubínová dáva tušiť bohaté víno, čo potvrdzuje  aj kresba na stenách pohára. Ovocie vo vôni je červené aj čierne, ribezľové. Drevo je zakomponované nebadane a nasledujú ho linky vanilky a škorice. Chuť je bohatá na ovocie a taníny, ktoré vôbec nie sú jednoduché, majú viacvrstvovú štruktúru a sú pretkané obrúsenými krýštálikmi elegantných kyselín.  Doznieva pekne a veľmi dlho. Hodnotenie: 88 bodov  Cena: 11,90€ 

Dobré ku všetkému! :)) a nenechajte si ho vnútiť k ničomu. Tento CAB potvrdzuje, že ročník 2012 bol veľmi priaznivo naklonený modrým odrodám hrozna. Uberá sa k elegancii a harmónii na ktorú bude potrebovať ešte pár rokov aby ju dosiahol. Samozrejme ak s ním nestratíme trpezlivosť a budeme zvedavý či to už nie je práve teraz s touto otvorenou flašou. Pite ho k jedlu (moja pani urobila skvelýýý maďarský guláš a k nemu zapasoval, veď vy už viete ako), alebo k poháru vody z vodovodu. Ktokoľvek Vás navštívi šikovno a nenápadne ho pred ním odložte, pretože vás pripraví o ďalšiu fľašu.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára