pondelok 6. januára 2014

Keď sa o víne hovorí | Donnafugata Ben Rye *Son Of The Wind* Review

Víno je vo svojej podstate spoločenský produkt. Ľudia ho najčastejšie konzumujú v spoločnosti blízkych a priateľov v nejakom (sociálnom) prostredí. Niektorí si berú víno ako spoločníka k oslavám životných udalostí, iní si bez neho nevedia predstaviť žiadne jedlo, alebo sa s ním chcú jednoducho len tak podeliť s ostatnými a potešiť sa.

Napriek skutočnosti, že zatiaľ nikto nevyvinul spôsob, ako sa podeliť o vôňu a chuť vína on-line, naša spoločná záľuba pre jeho zdieľanie potvrdzuje ako veľmi téma vína prestupuje digitálnym svetom. Podľa Paula Mabray (zo spoločnosti VinTank) bolo víno medzi ôsmimi najdiskutovanejšími témami v roku 2013. Vintank, ktorý sleduje milióny on-line zmienok o víne na všetkých dostupných sociálnych sieťach, zároveň zverejnil päť vín, ktoré boli online najfrekventovanejšie (Merlot, Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Pinot Noir a Champagne). Rizling vlašský ani Dunaj, bohužial medzi nimi zatiaľ nie sú.

Len pred pár dňami som mal na mikroblogu twitter možnosť presvedčiť sa o tom, že ľudia o víne diskutujú radi, že sa o ňom dá zmysluplne debatovať a že diskusiu je možné využiť trebárs na uvedenie práve nafľašovaného vína. Zároveň to bola ukážková lekcia o efektívnom využití social medii v komunikácii vinárskej spoločnosti. Samotný #tweetup (stretnutie na sociálnej sieti twitter) mal svoju predohru už v auguste počas West Sicily Wine Bloggers Tour, počas ktorej sa niekoľko bloggerov s týmto vínom zoznámilo.

Virtuálny #meetup mal svojich hostiteľov a predchádzala mu veľmi vzorná príprava zo strany vínárstva Donnafugata zo Sicílie, ktoré využilo všetky možnosti ktoré sú nám v on-line svete dostupné. Prostredníctvom siete Twitter a Facebook zverejnili oznam o virtuálnej degustácii a požiadali niekoľko bloggerov aby sa do nej zapojili. Prevažnej väčšine z nich zároveň poslali vzorku nafľašovaného vína #BenRye, ktorú pred vianocami uvádzali na trh. Potom sme všetci, ktorí prijali pozvanie, čakali na *veľký deň D*. V dohodnutú hodinu sme mali víno správne zachladené a čakali na okamih keď Luiz Alberto moderátor a zároveň hostiteľ degustácie otvorí svoju fľašu aby sme po ňom urobili to isté aj my.

Po prvom zdvorilostom tweete hostiteľa sa spustila malá lavína otázok a odpovedí. Tí, ktorí sme z pohára ochutnali prvý dúšok, sme písali o našich dojmoch z vína a odpovedali na otázky zvedavcov. Celú našu komunikáciu si môžete pozriet prostredníctvom pomôcky Tagboard alebo môžete sledovať na twittri vlákno s hashtagom #DFTaste a #BenRye. Okrem pár ľudí ktorí položili otázku: "Čo je to do čerta ten #BenRye?" prevažná väčšina z nás odpovedala na otázky o povôde vína, spôsobe jeho výroby ale na prekvapenie aj na otázku, kde sa to dá kúpiť. Takže táto udalosť dokázala generovať nielen záujem, ale aj nejaký malý predaj a niekoľko nových zákazníkov pre lokálne obchody, ktoré by ho bez nej nemali.

Podľa metriky Tweetreach.com sa udalosť #BenRye #DFTaste dostala do očí a do mysle viac ako 76.000 ľudí s dosahom na viac ako 300.000 twitujúcich. Je to celkom impozantné číslo v prípade, ak si uvedomíme, že sa jedná o špecifický produkt, nie o žiadnu známu medzinárodnú odrodu vína, ktorá patrí medzi veľkú päťku najdiskutovanejších. Zároveň to ale prakticky znamená, že aj malé neznáme značky vína, alebo nové/mladé vinárstva ktoré sa snažia získať si srdce a myseľ vínomilcov majú v rukách jeden z najlacnejších a najúčinnejších nástrojov ako to urobiť. A to je to čo sa podarilo aj vinárstvu Donnafugata a jeho vínu Ben Rye pred niekoľkými týždňami.

Donnafugata Ben Rye 2011 Passito di Pantelleria, Sicily, Italy, 14,5% alc. ~ ak sa k tomuto vínu jedného dňa dostanete čo od neho môžete očakávať? Príbeh, ktorý stojí za týmto prírodne sladkým vínom napísalo horúce slnko a vietor Sicílie. Tieto dva živly stoja za expresívnym prírodne sladkým vínom ktoré sa pripravuje z odrody hrozna Zibibbo (jeho synonymum je Moscato d'Alessandria), ktoré rastie v starých 100 ročných viniciach na nízkych kríkoch v sopečnej pôde bohatej na minerály.

Hrozno sa zberá prísnou selekciou na 11 rôznych miestach už od 15. augusta, podľa toho ako začína dozrievať a nechá sa prirodzene uschnúť na slnku a vetre počas nasledujúcich 20-30 dní. V septembri sa oberie zvyšok hrozna ktoré práve dozrelo a spracuje sa na mušt. Počas fermentácie sa do neho pridáva už vysušené hrozno v niekoľkých dávkach pričom sa maceráciou zo sušeného hrozna uvoľňuje cukor, kyseliny a aromatické látky, ktoré dávajú vínu jeho neopakovateľný vhľad, chuť aj vôňu. Víno potom zreje v nádobách z nerezovej ocele po dobu minimálne 7 mesiacov a ďaľších 12 mesiacov vo fľašiach.

Moje poznámky k vínu >> veľmi elegantná, jasná jantárová farba s pomarančovými odtieňmi, aróma je veľmi intenzívna, medová, so stopami karamelu, ktoré otvoria bránu do miestnosti plnej sušených fíg, zrelých marhúľ a broskýň po ktorej nasleduje mezanín sušených kvetov s minerálnymi tónmy, chuť je sladká, dobre vyvážená a harmonická, prekvapia vás šťavnaté kyseliny (7,9 g/l pri hodnote cukrov 200g/l) a nechce sa vám veriť, že toľko medu na jazyku vytvára na jednej strane taký jemný a ľahký pocit a zároveň vás kúzelne obdarí svojou štrukturovanou rafinovanosťou a monumentálne dlhou dochuťou >> moja fantázia pracovala naplno, vedľa mojho compu som videl na tanieri zrelé figy plnené syrom s modrou plesňou, trochou medu a orechami >> ak zablúdite na Sicíliu a nohy vás zavedú až do vinárstva Donnafugata, vinár má pre takúto príležitosť pripravené špecíálne pralinky, ktoré vyrobili zo zmesi fíg a mandlí, ponorenej v Ben Rye a obalené tmavou čokoládou >> Hodnotenie: 93 bodov >> Cena: 30€ (0,375l)
____________________________________________________________________________
really great >> nice amber color, intensive aroma, caramel, spice, honey, figs & candied apple & overipe apricot, sweet, bodied, well balanced, enjoyable acidity and honey, with so much sweetness, cannot believe the lightness on the palate, great mouthfeel, very long aftertaste >> I can manage imagine #benrye w/ figs stuffed w/ blue cheese w/ a hint of honey 
____________________________________________________________________________ 

Bez excelentnej spolupráce na dodávke vína #BenRye s českým importérom Donnafugata Wines by som sa do podujatia Twitter Virtual Tasting nemohol zapojitť. Slovenský importér víno z najnovšieho ročníku nemal, ale slúži mu ku cti, že mi ponúkol dva staršie ročníky. Je na škodu veci, že ani jeden ani druhý nevyužili šancu zapojiť sa do podujatia a tak zaujať terajších a možno aj budúcich zákazníkov. Predpokladám, že #BenRye nepatrí k rýchloobratkovému tovaru na sklade.

Na druhej strane je to lahôdka pre oči, ústa aj pohladenie na duši. Víno pre všetkých, ktorí chcete objavovať nové veci, alebo si občas len tak urobiť radosť a užiť si. Víno momentu, na ktorý môžete trpezlivo čakať aj niekoľko rokov, ale medzitým si nezabudnite krátiť čas iným vínom. Trebárs skvelým Rulandom šedým 2012 ako ja. Poznáte ho?

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára