štvrtok 2. januára 2014

Slnečný pozdrav z Portugalska | Julia Kemper wine review

Zdá sa mi, že portugalské vína nie sú u bloggerov v našich končinách príliš obľúbená téma. Aj keď mlčanie o nich už na veky prerušil Robert na svojom blogu, rozhodne si zaslúžia oveľa viac pozornosti ako sa im dostávalo doteraz.

Na začiatok pre predstavu tu je krátka vizitka krajiny.

Vinohrady: 239.000 ha 
Vinohradnícke oblasti: 14 
ktoré sú členené na 31 menších regiónov s označením DOC
Odrody hrozna: v krajine nájdete viac ako 300 odrôd hrozna, najvýznamnejšie (biele) Alvarinho, Arinto, Fernao Pirez, Encruzado, (modré) Touriga Nacional, Tinto Roriz/Aragonez, Touriga Franca, Trincadeira/Tinta Amarela, Castelao, Baga (uviedol som len 10 odrôd ktoré portugalci považujú za vlajkové a ktoré najviac komunikujú vo svete) 
Štýly vína: biele, rosé, červené, sekty, portské, madeira a moscatel

Zaujímavosti: 
  1. už 15 rokov má portugalské víno inštitucionálnu marketingovú podporu o ktorú sa stará systematicky niekoľko organizácii 
  2. obchod s vínom orientujú na 11 klúčových trhov vo svete
  3. v roku 2012 investovali do značky Wines Of Portugal 7 mil. €
  4. na trhu v USA v tom istom roku ďaľších 2,5 mil. €
  5. hodnota exportu vína bola v roku 2012 675 mil. € a zaradila krajinu na 10 miesto vo svetovom obchode s vínom 
  6. z celkového množstva vyrobeného vína smeruje na export takmer polovica (42%)
Priznám sa, že o Portugalsku som pred pár rokmi vedel veľmi málo. Pretože sa kamarátim so socialnymi médiami a veľmi aktívne žijem aj v digitálnom svete, nie je ťažké si predstaviť že som sa k informáciám dostal veľmi rýchlo. No a bolo to aj hlavne preto, že pred nejakým časom sa internetom valila obrovská vlna správ o tejto krajine a jej vínach. 

Pred piatimi rokmi (v roku 2009) bolo Portugalsko druhou hostiteľskou krajinou Európskej konferencie blogerov o víne, ktorú dokázalo veľmi efektívne využiť nielen pre propagáciu vína ale aj krajiny ako turistickej destinácie. Myslím že som už na mnohých fórach spomenul význam a silu blogerov, ktorí rok pred podujatím a rok po ňom písali o krajine a hodnotili vína. V priebehu dvoch rokov portugalci zorganizovali množstvo press tripov, workshopov a degustácii na ktoré dostávali pozvánky všetci ktorí mali vplyv v tradičných aj nových médiach. Bola to moja prvá online skúsenosť s globálnym marketingom značky vína v priamom prenose. 

V tom období som sa zoznámil s mnohými bloggermi a publicistami o víne. Veľa z nich pred pár mesiacmi návštívilo Bratislavu počas medzinárodného konkurzu vín Concours Mondial de Bruxelles. Je na škodu veci, že sme ich prítomnosť nevyužili efektívnejšie. 

Portugalské vinárstvo a vinohradníctvo zažilo v poslednej dekáde minulého storočia malú revolúciu. Po vstupe do EU v roku 1989 získali prístup ku grantom a pôžíčkám, ktoré použili na modernizáciu pivníc a obnovu vinohradov. Investície naštartovali aj potrebu vzdelávania a univerzity prišli s ponukou kurzov a výmenných stáží, ktoré sa zaslúžili o to že dnešná mladá generácia vinárov je dobre vzdelaná a má medzinárodné skúsenosti. 

Vína, ktoré si zaslúžia našu pozornosť prišli ku mne krátko pred vianocami od Júlie Kemper, ktorá sa v roku 2003 vrátila na rodinnú farmu (ktorá patrí rodine už 400 rokov) aby ju zveľadila a na granitových polohách obnovila 15 ha viníc. Dnes patrí k veľmi progresívnym a rešpektovaným výrobcom v oblasti Dao, ktorej pomáha predstaviť identitu a pomáha jej prejaviť svoj potenciál. 
Pôvodným povolaním právnička s pôsobením v Lisabone sa svojej právnickej praxe nevzdala a súčasne prevádzkuje vinárstvo aj advokátsku kanceláriu. Počas zberu hrozna je vždy prítomná na farme. Víno robí v pôvodnom vinárstve z roku 1950 ktoré tak ako vinice kompletne obnovila. A teraz pár poznámok k vínam:

Julia Kemper Vinho Branco 2012, D.O.C. Dao, 13,5% alc. ~ je pripravené z odrody Encruzado a Malvazia Fina, ktoré sú rozšírené v oblasti Dao. Moderné, reduktívne víno, zelenožltej farby, s vôňou prezretého kôstkového ovocia, jemnými tónmi muškátového orechu a letmým bozkom čerstvo naštiepaného dreva. Žiadne vtieravé ovocné monštrum nečakajte iba rafinované a opatrne navrstvené 

a poskladané vône, vrátane alkoholu, ktorý mu neuberá na harmónii vo vôni. Veľmi čisté, svieže, na druhý den po otvorení je jeho vôňa už menej intenzívna hoci nestratila nič zo svojej atraktivity. V ústach je plné, ohnivé a štavnaté, svieže kyseliny sú pekne obrúsené, hladké a dávajú vínu pevnú štruktúru s prísľubom potenciálu do budúcnosti. Je pomerne bohaté, elegantne si ľahne na jazyk aby vyčarilo zaujímavý pocit spokojnosti. Ak sa k nemu dostanete, otvorte ho a potešte sa s ním. Osobne by som ho neodkladal. Štýlom podobných vín je dosť po celom svete. Hodnotenie: 87 bodov 
Dostanete ho kúpiť v sume medzi 13 - 18€

Dokážem si ho predstaviť v zaujímavých kombináciách s jedlom počnúc šalátom s kúskami grilovanej hydiny, pečenou bravčovinou či ako spoločníka k údenému lososovi. Páčilo sa mi odporúčanie od Sarah, ktorá tvrdí, že 
"made a perfect companion for roasted green peppers stuffed with chilli oil licked cous cous with spinach, fresh tomato and chopped hazelnuts, topped with local sheep’s cheese"

Julia Kemper Vinho Tinto 2009, D.O.C. Dao, 13,5% alc. ~ kupáž (alebo ak chcete tak cuvée) odrôd Touriga Nacional 50%, Tinta Roriz 25%, Alfrochiero 15% a Jaen 10% má veľmi hlbokú, tmavú a alegantnú farbu. Intenzívna a bohatá vôňa je plná lesného ovocia, čerešní s trochou škorice, bieleho korenia a čiernej čokolády. Zaujme aj vánok minerality a prekvapí dobre integrované drevo. Nič navyše a už vôbec nič čo by ste chceli ešte nájsť. Nos bude spokojný a tak pery čakajú na prvý dúšok.

Chuť je svieža a keď sa prvý dúšok rozleje po jazyku okamžite naplní ústa. Je to bohaté, robustné, dlhé a komplexné víno. Chuť akoby celkom prirodzene nasleduje v rovnakej intenzite vôňu, je pekne vyvážená, bohatá na ovocie, šťavnatá, svieže kyseliny sú prekvapujúce, rovnako ako krehké a dobre štrukturované taníny lemované škoricou. Vôbec vás nenapadne že by ste mali  riešiť či toto víno bolo v dreve, pretože je do jeho štruktúry integrované s hlbokým citom, že ho ani nepostrehnete. A navlas rovnako na tom budete s myšlienkou na alkohol. Veľmi príjemné a harmonické víno s dlhým zrecím potenciálom.
"dark, deep ruby color, fruits, cherry, plum jam, hint of cinnamon & dark chocolate, full in the mouth, intensive, good structure, juicy, nice acidity and long aftertaste"
Je to víno, ktoré sa vám predvedie hneď v plnej kráse a elegancii bez toho aby ste ho o to museli prosiť. Pite ho dnes večer alebo aj o 10 rokov. Vychutnáte si ho rovnako dobre samostatne bez jedla, alebo ku skvelej večeri s priateľmi.  Hodnotenie:  89 bodov 
Podobne ako Branco aj túto fľašu červeného kúpite v cene medzi 13 - 18€.

Hoci sú obe vína v sortimente vinárstva ako základné poskytnú vám dobrú predstavu o zručnosti a talente jeho tvorcu ku ktorému sa môžete s istotou kedykoľvek vrátiť. Zo všetkých doteraz náhodne kúpených portugalských vín, tieto dva kúsky patrili k tým najlepším.

Ak som vzbudil vašu zvedavosť, alebo ste si na začiatku roku dali vlastné predsavzatie, že chcete spoznať ďaľšiu vinársku destináciu ponúkam vám veľtrh Danubius Gastro, ktorý avizoval prvú prehliadku portugalských vín na Slovensku. Druhá možnosť je vycestovať, trebárs do Lisabonu, kde môj priateľ organizuje každý rok v lete Summer Wine Market,  alebo na jeseň Adegga Wine Market.

Aké sú vaše skúsenosti s vínami z Portugalska? Skôr dobré alebo horšie? Dostali sa vám do pohára aj iné vína ako je portské? Ak áno napíšte mi o vašej skúsenosti do komentára.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára