streda 10. apríla 2013

#WinesOfSlovakia na českej blogovej scéne #vinomilci

Pokiaľ sledujete socialne média ku ktorým patrí aj blogová scéna, po čase musíte nadobudnúť pocit, že život za riekou Moravou je bohatší a vínomilci sú tam oveľa aktívnejší. Nech vás vôbec neprekvapuje, že ľudia čo víno chutnajú a o víne píšu sú veľmi otvorení, sú zvedaví, veľa cestujú, občas sa stretávajú a často si medzi sebou vymieňajú vzorky vína. Aj napriek tomu si občas niektorí z nich povzdychne, že na rozdiel od Rakúska ktoré je rovnako blízko, Slovensko je pre nich ešte stále na míle vzdialenou vinárskou destináciou.

Pravdepodobne najaktívnejším blog v Českej republike bude Jižní svah, ktorého celkom pravidelne dokážu zaujať vína malokarpatské, nitrianske ale aj južnoslovenské.

Pred nedávnom sme si vymieňali informácie o Veltlínskom zelenom z ročníku 2009 z pivnice JM Vinárstvo Doľany. Toto víno je krátky odskok od ich tradične reduktívnych vín a predstavuje návrat ku tvrdej klasike. Pretože tento štýl vína je v našich končinách vcelku neznámy pojem (ak neberiem do úvahy vína zo Strekova 1075 a teraz aj z pivnice Tibora Melečkiho, či zo Slobodného vinárstva), zdá sa mi že víno zostalo na slovenskej scéne nepovšimnuté. Osobne ho považujem za light verziu "klasiky", ktorá otestovala pripravenosť vínomilcov na iné vône a chute a na prvýkrát ich aj tak celkom vystrašila. Hoci to nie je víno, ktoré by sa chcelo zaradiť k tkz. naturálnym alebo orange vínam, ale vysoký vek viniča, redukovaná úroda, zelený zber, dlhá a pomalá macerácia s fermentáciou na šupách pri nízkej teplote, dlhé ležanie na kaloch po fermentácii a opatrné sírenie ho tam chtiac nechtiac posunuli.


V Doľanoch sa posťažovali, že testy so zákazníkmi nedopadli dobre a rovnako pozitívne nebolo ani hodnotenie na dvoch súťažiach vín. Celkom nadšene sme sŕkali, pretože víno je technologicky veľmi dobre zvládnuté, dokáže príjemne potešiť a po otvorení vás rozhodne bude baviť po celý večer. Tak ako všetky vína aj toto potrebuje svojho zákazníka, mysľou otvoreného, kultivovaného a vzdelaného vinomilca, ktorý bude tomuto štýlu vína rozumieť.

Spomenul som Slobodné vinárstvo, ktoré sa uviedlo na českej menšinovej scéne ~ na Prvej prehliadke orange a žltých vín v Prahe ~ so svojim Orange Pinotom  ktorý ma pred časom dostal v Galérii vín v Nitre.

Tradičným hosťom nielen baru ale aj blogu Veltlin sú prírode verné vína zo Strekova, ktoré tam majú práve tento týžden svoje dni.

Veľmi oceňujem aktivitu, ktorú iniciovali koncom minulého roku Pod korkom a ktorá pravidelne prináša českým vínomilcom reporty zo Slovenska.

Už viac ako 10 rokov je blogom zasvätená stránka O víne, na ktorej občas zasvieti nejaký post o slovenských vinároch a vínach.

Nerád by som zabudol na blog Vinograf  na ktorom sa občas objavujú nielen recenzie, ale za zmienku stoja ich kvalifikované posty na stránkach ksichtoknihy.

Škoda že prestal písať Vinný pavouk, pretože jeho štýl bol celkom zrozumiteľný a čitateľný, ale na to sme si už zvykli, že veľká väčšina blogerov po čase svoje hobby odloží ako dieťa, ktorému sa práve zunovala hračka.

Hoci by som mohol urobiť dlhý zoznam blogov na českej scéne, máloktorý z nich sa venuje slovenskému vínu pravidelne. To po čom túžia vínomilci sú informácie a reálny dotyk s vínom. Informácie by nemal byť až taký problém, stačí o našich vinohradoch a vínach trochu viac písať a čitatelia si ich prostredníctvom blogov, tweetov, alebo statusov nájdu aj sami.

Iná kapitola je dotyk s vínom. Prekvapujúco zarážajúce je že si #WinesOfSlovakia za posledné roky nevybudovalo tradíciu pravidelných prehliadok, degustácii a workshopov na ktorých by sa chcelo ukázať v plnej svojej nádhere. Zámienku aj dôvody by si na to rozhodne našlo. Okrem toho neexistuje rečová bariéra. Verím tomu, že vy všetci ste presvedčení o tom, že máme čo ukázať.
Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára