pondelok 18. marca 2013

Hŕŕŕŕŕŕ na ně ...

Ešte sme nestačili poriadne zatvoriť dvere za rokom 2012 a prvé tri mesiace nasledujúceho roku v poradí máme za sebou. Teda takmer za sebou. Prísľub dobrých vín ročníka 2012 potvrdili mladé Svätokatarínske vína a prvé ochutnávky vo Svätom Jure a v Pezinku.


Opäť sa roztrhlo vrece so súťažami a v každej dedine za ktorou je vysadený vinohrad a má na námestí kultúrny dom bude prehliadka vín, pretože veľa vinárov chce byť medzi najlepšími a najúspešnejšími. V neposlednom rade však chce využiť príležitosť aby sa o jeho víne hovorilo. Ten kto vie, že toto privilégium nepatrí len víťazom, využije každú možnosť aby ho dostal do úst vinomilcov.


Lokálne súťaže a regionálne prehliadky vín majú na Slovensku silnú tradíciu, ale dostať pod jednu strechu širšie spektrum vinárov a postaviť ich vedľa seba, to je iná káva. Tak ako mám úprimnú radosť z degustácii, festivalov vín a vínnych ciest, tak držím palce každému čo sa odhodlá dať do kopy akúkoľvek skupinu vinárov a predstaviť ich ostatným. Nechajme sa prekvapiť či načasovanie prvej celoslovenskej vinárskej výstavy je správne, pretože krátko pred tým jej predchádza Festival slovenských vín v Bratislave a následne po nej sa otvoria dvere do malokarpatských pivníc. Ale ako vravia ostrieľaní vinomilci
"príležitostí na chutnanie dobrého vína nikdy nie je dosť "
Prvú zmienku o podujatí v Inchebe nájdete na stránkach združenia Vino zo slovenska a na ostatné podrobnosti o výstave si budeme musieť ešte počkať.

Aby ste ani dnes nezostali *na sucho* mám jednu (vlastne dve) drobnosti, ktoré mi pred pár týždňami urobili veľkú radosť. Hoci je o mne známe, že nepatrím k veľkým nadšencom odrodových vín so zvyškovým cukrom, za samostatnú kategóriu, ktorá sa vymyká z tohoto rámca a ktorá stojí vždy za nejakú zmienku, považujem prírodne sladké vína. Moja posledná návšteva v Žitavských viniciach priniesla niekoľko príjemných zistení a celú kopu skvelých vín, ktoré sú dôkazom toho, že tandem Strelinger & Teplan sa v žiadnom pelotóne nestratí.

Alibernet 2009 a Veltlínske zelené 2011 (označené číslom 46*) sú dva skvosty, ktoré rozhodne nepatria v portfóliu vinárstva k bežným. Preto ich pravdepodobne nenájdete vo verejnej ponuke. Pripravte sa na to, že za nimi musíte vycestovať. Ak si nájdete dostatok času a ak budete mať to šťastie, že preukážete dostatočnú dávku úprimného záujmu nielen o zákusky tak Vám ich naservírujú s nadšením, ktoré bude sprevádzať dlhý rozhovor o príprave týchto dvoch vín.

Aj napriek tomu že sú to dve odrody a dva odlišné štýly vína, obidve spája niekoľko rovnakých atribútov. Najskôr vám vyrazia dych, potom vám zoberú z úst všetky slová, vtlačia vám do tvare výraz radosti prekvapeného dieťaťa, ktoré práve našlo obľúbenú hračku a ako bonus vás ešte zaplavia dávkou adrenalínu, rovnako ako bežca čo práve dobehol do cieľa a zistil že bol prvý. Tak hŕŕŕŕ na ne vinomilci.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára