pondelok 30. apríla 2012

Týždeň s vínom

Najskôr to bola zábava po telefóne a neskôr dlhé diskusie o tom "čo si mám vybrať z regála" s vínom v supermarkete, alebo z poličky vo vinotéke. Nakoniec sa z toho stal povinný rituál pravidelných telefonátov raz za týždeň, kde sme stihli predebatovať všetko možné až kým sme nedošli k poslednému bodu programu. Ten sa vždy týkal receptu jedla na weekend a samozrejme aj vína, ktoré by sa k nemu mohlo najlepšie hodiť. Tak sme sa dostali k vínu týždňa.
Občas sme sa v diskusii dotkli aj prekliate nízkej spotreby vína na Slovensku a vymýšľali sme ako prekonať hranicu 20 l na osobu, aby sme dobehli vinomilcov, ktorí žijú za riekou Moravou. Víťazným nápadom sa stala myšlienka zaviesť do nášho života jednoduchý zvyk. Niektorí z nás sa už v rámci osobného denného pitného režimu vzdali 100ml vody a nahradili ju 100ml vína. Veď vodu najčastejšie pijeme pred jedlom aj po jedle, ako súčasť našich stravovacích návykov. Takže to nie je príliš zložité a naviac vypiť denne 100ml vína znamená 36,5 l vína ročne, čo je číslo, ktorým by sme sa v tabuľke alkoholických nerestí dostali pred vinomilcov z kráľovstva českého.

Ak si v pondelok otvoríte fľašu vína a budete z nej pravidelne denne usrkávať 100ml tak ju do konca týždňa máte určite prázdnu. Odmenou bude radosť z každého sústa jedla umocnená dúškom vína. Víno si starostlivo vyberajte sami, alebo sa nechajte inšpirovať odporúčaním skúsenejších vinomilcov. Každý týždeň tak venujete jednej odrode a naviac sa môžete pridať k nadšencom ktorí si na stránke *ksichtoknihy* vymieňajú typy a debatujú a svojich skúsenostiach s vínom.

A aby som nezabudol, tento týždeň venujem odrode hrozna ktorú milujem ~ Svätovavrinecké, o ktorej vždy s radosťou niečo napíšem. Ozaj, máte často túto odrodu v pohári?

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára