streda 18. apríla 2012

Cabernet Sauvignon 2009, výber z hrozna, Víno Rariga, Malé Karpaty

V poslednej dobe mám to šťastie, že ma potešilo každé víno s ktorým som sa stretol. Život sa pravdepodobne rozhodol že mi bude priaznivo naklonený a dopraje mi aby som si užíval jeho radosti. Zároveň mi poslal odkaz čo si mám okolo seba všímať a pripomenul mi že nič nie je samozrejmé.
Igora Rarigu pravdepodobne veľká väčšina z vás nepozná. Tak sa zoznámte prosím. Malá rodinná firma z Modry, ktorá hospodári na takmer dvoch hektároch vinohradov má v portfóliu celkom pekný batalión vín, od Rizlingov na ktorých si zakladajú až po medzinárodnú odrodu Cabernet Sauvignon, ktorá sa ako prvé víno dostalo do môjho pohára. Rozhodujúcu časť vín má z vlastných vinohradov aj keď do tak širokého zoznamu niektoré odrody musí nakupovať, tak ako tento CAB, ktorý pochádza z nitrianskej vinohradníckej oblasti (Vinohrady nad Váhom). Celková produkcia vinárstva však nepresahuje 30.000 fliaš. Neodmysliteľne vytvára modranský vinársky kolorit a často ho stretnete na degustácii vín modranského spolku Vincúr. Jeho vína sa dostali do *Siene slávy malokarpatských vín* a po každej súťaži vín hľadajte Rarigove vína v zoznamoch skôr v tej hornej časti medzi ocenenými vínami. Aké potešujúce bolo moje zistenie, že jeho vína je možné kúpiť aj v Nitre kde žijem. Po predchádzajúcich skúsenostiach s niekoľkými vzorkami jeho vín si myslím že tomuto vinárovi treba venovať pozornosť a tak vám ostatné vína predstavím v samostatnom blogu,
Ale poďme k vínu, ktoré bolo uzatvorené vo fľaši pomerne kvalitným celokorkom. Farbu má veľmi intenzívnu, tmavú rubínovú, s fialovými odleskami, ktoré ešte naznačujú že sa jedná o pomerne mladé víno. Na okraji menisku pohára sa objavujú hnedé a oranžové tóny čo svedčí o dlhom zrení v dreve. Také lenivé víno v pohári som už dávno nestretol :) komótne sa prevaľovalo v pohári ako tvrdý spáč ktorému sa nechce s postele. Zato na skle necháva bohatú stopu v podobe stekajúcich kvapiek v niekoľkých vlnách.

Vôňa je bohatá a mnohovrstvová. Otvára sa po každej sekunde pri každom vdýchnutí. Začína sa stopami florálnych tónov a hneď nastupuje ovocie (ribezľa, čierne maliny a prezreté slivky) záver je poznačený horkou čokoládou a stopami praženej kávy. Nezaprie v sebe ležanie v drevenom sude. Veľmi príjemné.

Chuť nasleduje dojem z vône a pokračuje stúpajúcou intenzitou a prekvapujúcou harmóniou. Víno je plné a ohnivé (13,5% alk.) bohatý extrakt je upletený rovnomerne po celú dobu dojmu ktorý je dlhý, príjemne teplé a okrúhle na jazyku s elegantnými kyselinami a hladkými tanínmy, ktoré sú jemne štrukturované a na konci sladké. Dlhý dojem ešte umocňujú ovocné tóny (maliny a slivkový lekvár) ale aj zaujímavá a nevtieravá podstielka drevených tónov.           Hodnotenie:  89 bodov

Odporúčanie:  1/ nakupujte  ... 2/ otvárajte  .... 3/ a odloziť  ... aj keď nás o chvíľku určite prekvapí leto a s ním súvisiaca zmena nášho jedálneho lístku, vždy sa nájde nejaký recept ku ktorému bude tento CAB vynikajúcim spoločníkom. Pred pár dňami som sa nechal inšpirovať prostredníctvom *ksichtoknihy* kde v jednej skupine v ktorej si ľudia vymieňajú skúsenosti s varením bola weekendová téma venovaná *kolenu*. Jeden recept skutočne zaujal. Čo na to poviete!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára