utorok 28. októbra 2008

Prečo chodím porovnávať moje vína na súťaže v zahranič

Víno je reprezentantom kultúry krajiny,  z ktorej pochádza. Je úžasným fenoménom, ktorý pretvára krajinu a dokáže formovať myslenie ľudí. Enológovia občas zo žartu prehodia vetu o tom, že k poznaniu vína sa treba prepiť. Určite to nemyslia doslovne, ale celkom iste hovoria o tom, že čím viac sa venujete vínu, tým lepšie viete odhadnúť jeho kvalitu a vychutnať pôžitky, ktoré so sebou prináša. Okrem toho všeobecne platí, že čím intenzívnejšie sa človek venuje nejakej problematike v širšom kontexte, tým sú veci okolo nej zaujímavejšie a obohacujúcejšie. U vína to platí niekoľkonásobne, preto ho možno považovať za inteligenčný fenomén. Od vína je blízko všade, k umeniu aj k filozofii okolo ktorých sa pohybujú inteligentní ľudia. Nehovoriac o tom, že ľudia, ktorí pijú víno majú zdravší životný štýl.

Každé víno obohacuje náš stôl vôňou a chuťou. Zároveň vyvoláva zvedavosť o mieste pôvodu odkiaľ pochádza. Podnecuje predstavivosť a vytvára chuť na stretnutie s ľuďmi,  ktorí za tým všetkým stoja. Víno je obrazom krajiny a ľudí, ktorí sa okolo neho krútia. Sú to všetci tí, ktorých nájdete vo viniciach, alebo v pivniciach. Nechcel by som zabudnúť na tých, ktorí sa o víno starajú, alebo o ňom píšu. V neposlednom rade je tu nekonečný zástup milovníkov vína, ktorí ho jednoducho majú radi a preto ho ochutnávajú a pijú. Víno nás dokáže preniesť v čase a vrátiť k dejinám keď ochutnávame vína starších ročníkov. Pestrosť ponuky je záruka,  ktorá robí z vína fenomén, kvôli ktorému sa stalo nevyčerpateľnou studňou pozitívnych emócii.

Vždy som tvrdil, že nevyrábam a nepredávam len víno, ale predovšetkým zážitky, ktoré s ním môžete prežiť. Pri jeho výrobe myslím predovšetkým na to, že ním chcem ľudí potešiť.  Žiaľ víno a životný štýl s ním spojený nejde „dokopy“ so súčasným uponáhľaným spôsobom života. Víno je pre mňa zhmotnená predstava o pôžitku z jedla a duchovnom zážitku. Tieto dve veci sú dokonalou súhrou a kombináciou, ktoré sa vzájomne dopĺňajú. V tom treba hľadať úžasnú príťažlivosť vína. Každé víno má svoj príbeh a každý príbeh je pre poslucháča  emocionálnym zážitkom. Víno a jedlo je ideálna kombinácia, pretože majú veľa spoločného. Tak ako pri dobrom jedle aj pri výrobe vína potrebujete veľkú dávku tvorivosti, taktiež odvahy ak chcete skúšať nové veci. Lebo ak urobíte zlé rozhodnutie, tak zvyčajne býva nevratné. Opakovanie skúšky u vína je možné až o rok. Dobré víno nepovažujem za alkoholický nápoj,  pretože alkohol vo víne je len sprievodným javom a nie je dôvodom, prečo sa víno vyrába. Žiaľ víno a životný štýl ktorý sa s ním spája,  nejde „dokopy“ so súčasným uponáhľaným spôsobom života. Víno potrebuje, aby si naň človek našiel čas. Než sa ocitne na stole, celý rok okolo neho chodíte, maznáte sa ním, preto si zaslúži, aby si človek k nemu sadol vtedy, keď má dosť času a užil si ho.

AWC VIENNA patrí k najprestížnejším vinárskym podujatiam nielen v Európe, ale je rešpektovanou svetovou súťažou vín. V tomto roku na podujatí bojovalo o medaile 7959 vín z 1423 vinárstiev zo všetkých kontinentov. Do Viedne nie je ďaleko a trh s vínom v Rakúsku je veľmi rozvinutý. Okrem toho ho možno považovať za súčasť európskeho, pretože rakúsky vinári dnes hrajú na trhu s vínom extraligu. Poslať víno na súťaž tam kde je veľký a náročný trh je pre každého vinára veľká výzva. Je príjemné získať ocenenie na domácich nominačných výstavách k Národnému salónu vín, ale priniesť medailu zo zahraničia je trúfalosť a pevné presvedčenie, že do tej ligy chcete patriť aj vy. Výsledkom našej spolupráce s JM Vinárstvo Doľany je štýl vína určený pre náročného zákazníka, ktorý sa vo svojom živote stretol  z nie jedným vínom.  Trebárs takým, ktoré vysoko hodnotil  Róbert Parker z Wine Advocatu.  Zlatá medaila za Alibernet a tri stieborné  za Cabernet sauvignon, Frankovku modrú a Rulandské šedé sú povzbudzujúcim výsledkom, že cesta ktorou sme sa vybrali je správna. Zlatá medaila naviac znamenala aj pozvánku vinárstva medzi TOP 100 vinárstiev sveta, ktoré sa mohli predstaviť na podujatí Gala Night Wine vo viedenskej radnici.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára