pondelok 1. decembra 2014

Cením si vína pokojné a verné

O niekoľko týždňov budem mať narodeniny. Dostal som sa do veku, keď si toho veľa pamätám. No a na druhej strane, si začínam zvykať aj na to, že môj mozog čoraz častejšie využíva právo na zabúdanie. Nasledujúci rozhovor ma (dúfam) nakopol k tomu, aby som písal častejšie.


1.           Ako sa zrodila Vaša láska k vínu?

Láska je dar, ktorý dostávame keď sa narodíme. Postupne ako rastieme ju v sebe objavujeme. Niekto skôr a niekto vôbec. V mojom prípade to bolo veľmi jednoduché. Lásku k vínu má naša rodina hlboko zakorenenú v génoch a dedí sa už štvrtú generáciu.

2.           S otcom ste dlhé roky spoločne podnikali vo vinárstve. Upevňuje spoločné podnikanie vzťah otca so synom?

Mám obrovské šťastie, že človek, ktorý je mojim otcom sa stal aj mojim najlepším priateľom. Podnikanie v ktorom sme zažívali dobré aj zlé časy nič na tom nezmenilo.

3.           Profesor Malík Vás zaradil medzi siedmich princov slovenského vinárstva. Existujú v tomto obore i nejaké princezné?

Som rad že ste položili tuto otázku. Áno existujú a treba povedať že v rodine vinárov majú pri stole rovnako významne miesto. Je na škodu veci, že sa o nich málo hovorí. Považujem za veľmi dôležité aby ľudia vedeli že v pozadí mnohých vinárskych značiek stáli a stoja ženy. Spomeniem iba niekoľko mien pretože ten zoznam je pekne dlhy - Gabika Vojteková, Ľubica Lišková, Klaudia Tretinová, Ingrid Vajcziková, Gitka Šebová, Andrea Hrabinská a Eva Špakovská.

4.           Nepochybne disponujete vynikajúcim čuchom a talentovanými chuťovými pohárikmi. Môžu sa tieto zmysly časom strácať alebo slabnúť? Je niečo, čo má na tieto schopnosti negatívny vplyv?

Použili ste správne slovo – talentovany. Talent je ľudská vlastnosť ktorú pri správnom zaobchádzaní dokážeme rozvíjať, kultivovať, ale aj zabíjať. Na druhej strane ak sa človek nenarodí s vrodenými predispozíciami k určitej činnosti a jeho organizmus nemá dostatočné schopnosti potom ani talent nepomôže. Choroba, starnutie, stres a nazval by som to nezodpovedné plytvanie talentom má samozrejme negatívny vplyv na naše schopnosti.

5.           Vie Vás niečo v oblasti nových, Vami nepoznaných vín, extrémne prekvapiť alebo nadchnúť?

Vždy ma niečo prekvapí. Možno to nebude znieť presvedčivo, ale je to niečo podobne ako sa dívať večer čo večer na hviezdy. Vždy je to fascinujúci a vzrušujúci pocit.

6.           Tak ako k rôznym ľudským emóciám vieme pocitovo priradiť farbu alebo hudbu, cítite i to, že by sa k nim hodil určitý typ vína?

Dlhé roky to tak robím, ale univerzálny recept si odo mňa nepýtajte. Myslím si, že neexistuje. Každý sme individuálny a náš vnútorný svet sa riadi podľa vlastných pravidiel. Ale ak v tomto smere začnete experimentovať po čase nájdete na každú emóciu štýl vína, ktorý vám bude vyhovovať. Sú iba tri emócie – závisť, hnev a sebaľútosť, ku ktorým víno neodporúčam, pretože Vám bude hroziť, že sa v ňom utopíte.

7.           Hovorí sa, že človeku sa menia chute každých 7 rokov. Je podľa Vás tento názor pravdivý? Menia sa vekom i preferencie vo výbere dobrého vína?

Spomenul som si na radu môjho mentora, ktorý tvrdil že ku skvelým vínam sa treba *prepiť*. V tomto kontexte sa mi zdá ze tento názor bude naozaj pravdivý. Úprimný záujem o víno prináša so sebou aj veľkú chuť objavovať a vzdelávať sa. Za seba nemôžem povedať, že som v nejakom období života dával prednosť vždy inému štýlu vína

8.           Máte vlastnú zbierku vín?

Ak budete za zbierku považovať niekoľko hrubých zošitov s poznámkami o vínach, ktoré som kedy ochutnal, tak mám, ale nie som zberateľom vína. Pravdepodobne to súvisí s mojou povahou, alebo životnou filozofiou. Za dôležité považujem iné činnosti ako je zhromažďovanie vecí. S vínom sa treba vedieť tesiť každý deň a nie ho odkladať a ukladať.

9.           Ak si doma chcete pochutnať na výbornom víne, uprednostníte ho v kombinácii s dobrým jedlom? Ak áno, viete si sám také jedlo pripraviť?

Vino v nasej rodine bolo odjakživa a stále je súčasťou nášho stravovania. Nedokážem si jedno bez druhého vôbec predstaviť. Nebudem ďaleko od pravdy ak poviem, že jedine jedlo bez vina sú raňajky. Mám veľké šťastie, že všetky zeny v nasej rodine su skvelé kuchárky, ale do kuchyne ma občas pustia.

10.         V reštauráciách k určitým typom jedla odporúčajú konkrétne typy vín. Je možné, že exaktný výber podľa odporučenia nemusí každému lahodiť? Môže byť individuálne, ako kto rôzne kombinácie jedla vníma a cíti a ako komu v konečnom dôsledku vyhovuje?

Za posledných 15 – 20 rokov sa pohľad na tradičné spájanie jedla a vína, tak ako sme ho poznali, výrazne zmenil. Vínomilci sami zistili, že mnohé všeobecné odporúčania na nich neplatia, alebo že im dokonca nevyhovujú. Preto je v sučasnosti veľmi rozšírený a všeobecne akceptovaný prístup založený na rešpektovaní individuálnej potreby človeka jesť a piť to čo mu chutí. Na druhej strane by som chcel zdôrazniť, že neexistuje krajší a silnejší zážitok stretnúť v reštaurácii profesionála, ktorý vás prevedie niekoľkochodovým menu, ktoré pospája s vybranými vhodnými vínami. Vyskúšajte si to a zažijete dokonalú harmonickú symfóniu vôní a chutí.

11.         Je dobré, kvalitné víno otázkou peňazí?

Môžete nájsť skutočne dobré víno za 3 – 4€ a s kvalitou nemusíte byť spokojný pri víne za 15€ alebo 35€. Pohľad na to, čo je dobré a kvalitné je veľmi individuálny. Mám pocit, že za kvalitné veci si bolo treba vždy priplatiť a viem, že sa na tom do dnes nič nezmenilo.

12.         V súčasnej modernej gastronómii prebieha množstvo nových a moderných prúdov, ktoré pomocou fyziky i chémie experimentujú s teplotami, farbami a skupenstvom. Existuje niečo podobné i vo vinárstve alebo bude víno ako nápoj navždy nedotknuteľné umenie ako klasický balet?

Patrím ku generácii enológov - vinárov, ktorá zažila obrovské zmeny. Pamätam si obdobie keď vinári považovali zaužívaný technologický postup za presne to čo ste nazvali nedotknuteľné umenie. Pravdepodobne mnohí z nich vobec netušili to, že aj klasický balet je umenie. Potom prišla krátka perióda, ktorá povýšila vedecké poznatky z mikrobiológie a biochémie vína a modernú technológiu nad jednoduchú spontánnu radosť z objavovania tajomstva fermentačneho procesu v pivnici. Kreativitu nahradili príručky a receptúry, ktoré boli návodom ako vyrobiť víno, ktoré bude chutiť všetkým. Našťastie tu stále existovali veľmi vnímaví ľudia, ktorí nestratili zmysel pre krásu a neustále v sebe kultivovali cit pre umenie. Dokázali sa inšpirovať klasickým tancom a pretvorili ho do mnohých ďalšich zaujímavých podôb pre radost všetkých, ktorí víno vnímame ako umenie.

13.         Sú Slováci vo výbere vín znalí problematiky? Je náročné ,,kultivovať,, prípadného záujemcu? Ponúkali ste kurz senzorického hodnotenie vína. Sú ľudia, ktorí majú prirodzený talent chápať pointu a naopak iní, ktorí sú proti poznaniu v oblasti vín tzv. ,,zaočkovaní,,?

Na prvú otázku môžem pokojne povedať, že nie sú znalí, aj keď pravdepodobne mnoho ľudi svojou odpoveďou nahnevám, pretože sa domnievajú, že je to práve naopak. Ale pretože sa pýtate všeobecne, tak mám na mysli Slovensko ako také. So záujemcami o víno je to pomerne jednoduché, pretože to sú ľudia, ktorí sa kultivovať chcú a nechajú. Dlhé roky sa trápime nad odpoveďou na otázku, čo s tou druhou skupinou, ktorí nechcú, netušia, alebo ich to vôbec nezaujíma. Na jednej strane môžeme byť všetci hrdí na pozitívne zmeny, ktoré sa udiali na Slovensku vo vinárskom sektore za poslednych 35 rokov. No na strane druhej som smutný z toho, že sa nezmenila kľúčová vec, ktorá súvisí s prvou vašou otázkou. Tou je spotreba vína, ktorá sa za rovnaké obdobie takmer nezmenila a patri k najnižším v Európe.  Podľa môjho názoru od výšky spotreby vína sa potom odvíja všetko ostatné. Aj znalosť problematiky aj vzdelávanie a kultivovanie Ak ľudia nemajú víno zaradené do svojich stravovacích návykov, treba ich k tomu priviesť. Ak nebudú chcieť potom navždy zostanú príležitostnými konzumentami vína ako alkoholického nápoja.

14.         Jedlo môže byť vynikajúce v svojej jednoduchosti a čerstvosti alebo môže byť symfóniou dobre namiešaných chutí v správnom pomere. Môže byť i víno jednoduchšie alebo ,,prešpekulované,,?

Odpoveď si požičiam z knihy *Filozofia vína* od Bélu Hamvasa, v ktorej sa dočítate, že existujú mužské a ženské vína a prečo a kedy treba piť jednoduché víno. Ak neviete ako chutí bujaré a hlučné víno, alebo ako zahnať hriechy a choroby, autor vás pošle na miesta kde ich nájdete. Na ceste k poznaniu objavíte vína pieskové a natrafíte na vína zo svahov a strání, alebo na podhorské vína. Do zabudnutia takmer upadli vína kartárske a gavalierske. Zato na každom kroku naďabíte na málovravné a tiché vína. Obzvlášť si cením vína pokojné a verné a za veľkú raritu považujem huncútske a heroické vína. No a na sto honov sa vyhýbajte vínam skrz naskrz skazeným, farizejským a vtieravým. Ale ak vám budú chutiť vína prešpekulované, alebo vyumelkované majte z nich radosť vždy keď to uznáte za vhodné.

15.         Čo by ste odporúčal ľuďom, ktorí by sa v súkromí i v spoločnosti radi aspoň trochu vo výbere vín orientovali, ale nemajú nijaké základy a skúsenosti?

Cesta k poznaniu vína je velmi jednoduchá. Navštevujte vinárov a chutnajte vína na miestach kde vznikajú a vzdelávajte sa.  Dvere sú určite otvorené. Stačí len jedno, urobiť prvý krok a vstúpiť. 

Rozhovor vyšiel v prílohe novín Rendez - vous | Fashion | Zima 2014, ktoré vydáva spoločnosť Galéria Mlyny Nitra. 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára