piatok 14. novembra 2014

Campillo Grand Reserva 2004 | Bodegas Campillo #Rioja

Všetci sa zhodneme v tom, že tajomstvo vína spočíva v jeho pôvode a že o detaily jeho krásy sa postarajú ročník a ľudia. Víno pochádza z vinice v nadmorskej výške 650 m, kde nepretržite už sto rokov rastie Tempranillo. Žije a dýcha na veľmi chudobnej ílovito - vápenatej pôde vďaka mimoriadnej pozornosti, pri ktorej sa nezabúda ani na najmenšie detaily. Poloha vinice má vynikajúcu slnečnú expozíciu ktorá umožňuje získať vysoko kvalitné hrozno s maximálne koncentrovanými trieslovinami.

Nie každý ročník dokáže venovať hroznu rovnaké vlastnosti a preto vína chutnajú každý rok inak.

Pre Campillo bol ročník 2004 výnimočný a už od začiatku v znamení veľmi priaznivých podmienok. Nízky výnos hrozna v starých vinohradoch spolu s mimoriadne vysokým hodnotením jeho kvality viedli k rozhodnutiu pre tvorbu Grand Reservy. Hrozno vždy zberajú výhradne ručne a zo starých vinohradov výlučne do malých drevených bední

Toto víno je zložené z 90% Tempranilla a 10% Graciana. Fermentácia na šupách trvala 12 dní a 20% vína strávilo svoj čas počas jablčno - mliečnej fermentácie v drevených sudoch. Následne zrelo 30 mesiacov vo francúzskych dubových sudoch Allier a od júna 2007 ležalo vo flašiach v tichu pivnice pri 14°C. Výsledkom je víno v limitovanej edícii 62,500 fliaš, ktoré sa dá popísať tromi slovami: "Elegancia, jemnosť a bohatstvo"

Vzhľad: elegantné už na pvý pohľad, správa sa kultivovane a vzbudzuje rešpekt, nádherný rubínový jas, nesie granátovo - červené tóny s hlbokým purpurovým okrajom menisku

Vôňa: sa otvára po každom ľahkom pootočení v pohári, útočí na vás mohutná dávka ovocného džemu a veľmi zrelého červeného ovocia a ešte drevo s trochou korenia, ale to sa vás dotkne iba veľmi zľahka. Tak isto ako pri vzhľade aj tu si poviete, že je to elegantne poskladané.

Chuť: bohatá, plná, okrúhla a dlhá. Veľmi hrdé a sebavedomé víno plné ovocia a bohato štrukturovanej pavučiny trieslovín, ktorým nechýba hĺbka a hodvábna jemnosť. Je rafinovane korenistá a hladká. Tenká linka kyselín pôsobí sviežo a so stopami dreva dodáva vínu potrebnú harmóniu a vedie vás k veľmi dlhému a príjemnému záveru. Od prvého dotyku s perami až po koniec dlhého záveru máte pocit že kráčate po schodoch a na každom z nich sa postupne stretávate s novými a novými zážitkami, ktoré si určite zapamätáte.

Hodnotenie: 93 bodov                                                       Cena: 35€ 

Odporúčanie: pite ho teraz alebo o 10+ rokov v tejto kondicii sa mu dá predpovedať ešte veľa plnohodnotnych rokov života, myslím že ho dokážete veľmi dobre spojiť s akýmkoľvek červeným mäsom, či už to bude divina, alebo sa rozhodnete pre hovädzie. Otvorili sme ho večer ako tretie víno v spoločnosti a ukázalo sa v tom najlepšom svetle. Nie je to ten typ vína, ktoré vás bude zvádzať aby ste si naliali aj druhý pohár. Ten som si nalial až na druhý deň aby mi robil spoločníka pri obede k pikantnému hovädziemu gulášu.

Bodegas Campillo (Grupo Faustino - Julio Faustino Martinez) bola založená v roku 1990 za účelom limitovanej produkcie vín. Vína pochádzajú z 50 ha vlastných viníc v regióne Laguardia v Rioja Alavesa a podľa kritikov predstavujú tradičný štýl Rioja v tom najlepšom slova zmysle.

1 komentár:

  1. Vína vinárstva Bodegas Campillo na mňa pôsobili vždy tak trochu vínimočne a dávnejšie som mal možnosť ochutnať aj toto víno.Elegancia,čistota,horúci španielský temperament,veľký potenciál skrývajúci sa v tomto vínimočnom ročníku.Ako Peter napísal "tradičný štýl Rioja v tom najlepšom slova zmysle"
    Pozn.Skvele napísaná recenzia vína...Kiež by sa viac takto publikovalo na socialných mediach...

    OdpovedaťOdstrániť