streda 20. novembra 2013

Musíme chrániť svetové (naše) ampelografické dedičstvo

Včera večer vinári ocenili osobnosti, bez ktorých by som si dnes svet slovenského vína nevedel vôbec predstaviť. Je medzi nimi aj vinár, aj vinohradník a rovnaké miesto má medzi nimi vinársky publicista. Niektorí príbehy tvoria a iní o nich píšu. Často myslím na to, že slovenské vinárstvo má veľa dobrých príbehov a žalostne málo ľudí, ktorí by o nich písali. A príbehy, rovnako ako vinohrady a víno sú súčasťou toho, čomu hovoríme história, ktorá je neoddeliteľná od nášho dedičstva.


V dobe keď sa čoraz viac milovníkov vína zaujíma o zriedkavé a vzácne odrody hrozna (mám na mysli autentické, tradičné odrody, ktoré boli a sú súčasťou histórie a dedičstva každej vinohradníckej oblasti) ma zastihla správa o tom, že francúzska zbierka takýchto odrôd v Domaine de Vassal neďaleko Marseillan je ohrozená.

Priznám sa celkom úprimne, že každý deň som konfrontovaný s obrovskou ponukou Cabernetov, Merlotov a Chardonnay. Ako úprimný milovník vína sa cítim najlepšie u vinára v pivnici kde môžem obdivovať jeho experimenty, rozprávanie o pôde, o počasí a jeho názore na terroir. Najčastejšie sa ho pýtam na odrody a štýl vína, ktoré ho odlišujú od ostatných a ktoré ho robia výnimočným. Som smutný z toho ak občas spomína klčovanie a nenávratnú stratu odrôd, ktoré sa s odstupom času veľmi ťažko vracajú späť do vinohradov.

Preto si myslím, že je veľmi dôležité (nie len pre Francúzsko) ale pre každú vinársku krajinu aby si svoje odrody chránili ako zlatý poklad, pretože je výsledkom práce a úsila mnohých generácii nadšených vinohradníkov a vinárov. Našou odmenou je dedičstvo v podobe neuveriteľnej rozmanitosti, z ktorej máme veľký profit predovšetkým my, milovníci vína.

V súčasnosti sa vo francúzskej zbierke nachádza viac ako 7500 odrôd z viac ako 40 krajín a zbierka je pod veľkým politickým a finančným tlakom (určite preto, že stav verejných financií vo Francii nebude iný ako v ktorejkoľvek inej európskej krajine). Snaha znižiť náklady na starostlivosť presunom *ampelografickej banky* je samozrejme odôvodniteľná, ale zdá sa že nikto neberie do úvahy riziká, ktoré sú s ním spojené. Na riziká upozorňuje niekoľko rešpektovaných vinárov a vedcov v otvorenom liste ministerstvu.

Túto mimoriadnu botanickú zbierku napĺňajú od roku 1876 kedy vznikla a od roku 1949 je v správe Domaine de Vassal. Samotné vinice sa rozprestierajú na ploche 27 ha a sú zakorenené v pobrežnom piesku čo ich chráni pred rizikom kontaminácie z obávanej fyloxéry. Nachádza sa tu množstvo starých aj zabudnutých odrôd ale aj odrody, ktoré dali meno veľkým vínam. Je to skutočne nepostrádateľný zdroj génov pre šľachtenie a príkladná ukážka biodiverzity. Mnohé z odrôd slúžia na selekciu proti chorobám, testujú sa nové aby sa prispôsobili vkusu spotrebiteľov, klimatickým zmenám a samozrejme sú materiálom na podporu oživenia zabudnutých odrôd pre vinárov, ktorí túžia produkovať originálne vína.


Obavy mojich francúzskych kolegov považujem za odôvodnené a myslím si že je dôležité aby sme pochopili čo sa deje a čo sa môže stať aj preto, že nám sa to už stalo. Zbierka ktorú budujú už takmer 200 rokov rozhodne tvorí mimoriadne (určite je na mieste ak napíšem národné) dedičstvo ktorého integritu je potrebné udržať. Preto ma úprimne teší každá aktivita ktorá vedie k ochrane tohoto dedičstva ako sa o to snažia moji kolegovia v projekte Wine Mosaic.

Ak máte radosť z vína, tak ako ja, a teší vás jeho ​​rozmanitosť v podobe dedičstva predchádzajúcej práce vinárov, prosím podpíšte túto petíciu a zdieľajte ju s Vašimi priateľmi a kolegami! Ďakujem.

I´m sure, all #winelover(s) are interested in preserving France´s unique collection of grape varieties. The collection is under threat. It would be great if all 12.000+ #winelover(s) signed this petition. ~ Jim Budd 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára