utorok 1. októbra 2013

Nie je Pago ako Pago #vinomilci

Občas keď sa vrátim k degustačným poznámkam s hrôzou zisťujem, že sa mi hromadia popisky na celkom zaujímavé vína o ktorých som zatiaľ nič nenapísal. Dnes som objavil tento pekný flight, ku ktorému som sa dostal na pozvanie Mirka Fondrka z Best Wines. Portfólio jeho vín je zamerané na španielske destinácie a môže sa pochváliť slušným výberom producentov združených v Grandes Pagos de Espana (GPE).

Pretože občas sa mi na jazzyk dostane víno zo Španielska a stretnem sa s označením DO de Pago chcel som vedieť viac. Urobil som dobre, že som načrel do knihy vedomostí a tak som sa vyhol nepríjemnej situácii. Obidva pojmy si môžete veľmi ľahko zameniť, pretože sú viazané k rovnakej veci, ale vo svojej podstate sú úplne odlišné. Jediné čo ich spája je slovíčko pago (vinica). 

V jednom prípade byť *Pago* znamená, že víno musíte vyrobiť z hrozna, ktoré dopestujete vo vlastných vinohradoch v okolí svojho vinárstva a v druhom prípade je to oficiálne označenie pre španielsku klasifikáciu (alebo apeláciu) najvyššej úrovne. 

DO de Pago je synonynum pre najkvalitnejšie vína od roku 2003 a zatiaľ ho akceptovali v štyroch vinohradníckych oblastiach ~ Castilla La Mancha, Navarra, Aragon a Valencia ~ pričom právo takto označiť víno doposiaľ získalo 13 vinárstiev. Mnoho autorít toto označovanie spochybňuje a považuje ho za sporné pretože kritéria sa viac opierajú o slávu a popularitu vinárstva ako o kvalitu vína, pretože zaradené vína nepredstavujú to najlepšie čo ponúkajú španielske vinice. 

GPE je ale niečo úplne iné. V prvom rade je to súkromné združenie vinárov, ktoré má dnes 25 členov. Rovnaké kritérium, aké musíte splniť ak chcete získať DO de Pago musíte splniť ak chcete byť v združení. Vaše víno musí striktne pochádzať z vinohradov v okolí vinárstva, hoci ďaľšie kritériá na vstup do tohoto *klubu* sú už oveľa prísnejšie.  

Združenie vzniklo v roku 2000 a vedie ho dvojica majiteľov vinohradov a vinárov ~ Carlos Falco (vinárstvo Pagos Marques de Griñón) a Victor de la Serna (vinárstvo Finca Sandoval). Obaja majú v očiach rovnakú vášeň ak budú s vami diskutovať na tému čo znamená pre terroir hrozno vypestované vo vlastnom vinohrade na pôde vášho vinárstva. Rovnako ako veľmi dobre vedia, ktoré hrozno je vhodné pre ich región aby bol terroir zreteľný a čitateľný. 

Ale aby som nepísal veľa a málo o vínach, tu je zoznam celého flightu (uvádzam v poradí názov vína a vinárstvo) s mojimi poznámkami:

1/ Cava Gramona Imperial 2007 | Cava Gramona ~ štýl ktorý sa vám bude veľmi páčiť, pripomína totiž bubliny na ktoré ste dnes zvyknutý, jabĺčka, oriešky, pekný toast a fajn príjemná a hravá kyselina (87 bodov)
2/ Brut de Brut Grand Reserva Nature 2004 | Recadero ~ ťažký #winepunk neodporúčam ho začiatočníkom! vo svojom okolí som videl zopár pohľadov, z ktorých bolo jasné že sa už k nemu       viac nevrátia, o to vačšiu radosť pôsobilo nám pretože sme mali víno aj vinára len pre seba, excelentne bohatá a pekne náročná, dlhozrejúca biodynamika, ktorá nás bavila dlho po odchode z degustácie (89 bodov)

3/ Alonso del Yerro 2009 | Alonso del Yerro ~ prvé červené víno, plný očakávania a zvedavosti, keď bolo v pohári a privoňal som,  vedel som že dnes bude pekný večer, bola to náhoda, alebo to tak niekto zariadil? dostali sme to čo sme čakali, veľmi pekné a remeselne zručne pripravené víno (88 bodov)
4/ Mauro 2010 | Bodegas Mauro ~ jediné víno ktoré sme prirovnali k stredoeurópskemu štýlu červených, dominuje Tempranillo a spáva sa veľmi kultivovane, možno preto to prirovnanie na úvod, pretože bolo veľmi mladé a šťavnaté, dobré pitie na celý večer (89 bodov)

5/ Cervoles 2006 | Cervoles Celler ~ taká príjemná kompozícia v ktorej ľahko identifikujete CAB, okrem toho mám v poznámkach že som zistil že už mám hlad a básnil som o tom akoby sa toto víno hodilo k pikantnému maďarskému gulášu  (86 bodov)
6/ Finca Terrerazo 2010 | Bodega Mustiguillo ~ sú vína ktoré prejdete bez slov, toto bolo jedno z nich, nikomu sa nechcelo hovoriť, ani kritizovať nebolo čo, víno bolo fajn, hlboká farba, veľa ovocia, bohaté taníny, ale zdalo sa nám príliš mladé a ešte neuležané na to aby zaujalo a možno to bolo len tým, že sme po prvýkrát chutnali víno pre nás z neznámej odrody Bobal (87 bodov)

7/ Doix 2009 | Mas Doix ~ jeho hodnotenie si nájdite kde len chcete, pre nás bolo skutočnou lahôdkou a vrcholom večera (94 bodov)
8/ Reserva Santa Rosa 2008 | Bodegas E. Mendoza, S.l.u. ~ pravdepodobne sa na mňa všetci v tejto bodegas budú hnevať, ale zdalo sa mi že som si odskočil do Bordeaux, nech ich na druhej strane teší to, že víno je pripravené do vzácnej dokonalosti, v ktorej sa snúbi šarm a elegancia (90 bodov)
9/ San Roman 2008 | Bodegas & Vinedos Maurodos ~ v takomto elegantnom obleku z jemnej látky sme na tejto ochutnávke Tempranillo nemali, skvele postavené, trochu dreva, krehké taníny a príjemné ovocie (91 bodov)
10/ Finca Sandoval 2008 | Finca Sandoval ~ na deklarovaný ročník pôsobí veľmi mlado, na to že víno pochádza z juhu má príjemné, šťavnaté a veľmi pikantné kyseliny, ktoré sú obrúsené ako diamant do dokonalosti, veľmi priamočiare a zretelne čitatelné víno, ak si k nemu kúpite aj Jamon Iberico a pustíte si Al De Meolu budete mať pravý nefalšovaný španielsky večer, nezabudnite na jedno, že jedna fľaša vám bude málo (90 bodov)

11/ Hipperia 2007 | Pago de Vallegarcia ~ veľa ovocia a veľa dreva, komplexné a ohnivé (89 bodov)

12/ Aalto 2010 | Aalto ~ posadil som ho na druhé miesto, ale bolo to veľmi tesné, Tempranillo ako v veľkej knihy, z učebnice o červených vínach, tak ako som si ho zapamätal z mojej prvej cesty po Španielsku, kúpiť, piť a odložiť (92 bodov)
13/ Coleccion Privada 2004 | Dehesa del Carrizal ~ do poznámok som si napísal uf uf :)), na konci ktorých je 4+ za víno a 2- za alkohol, aj keď netrčí z každého kúta, na mňa je ho tam priveľa, trochu krehké, ale ešte stále sa s ním podeľte s priateľmi (84 bodov)
14/ Seleccion Especial 2009 | Abadia Retuerta ~ adept, ktorý si vyslúžil titul predskokana pred vínom na ktoré sa tešíte a od ktorého čakáte viac, niektoré víno skrátka musí byť prvé a to sme mu naozaj vôbec nič nevyčítali (86 bodov)
15/ Calzadilla Classic 2007 | Pago Calzadilla ~ rovnako dobrý predskokan niečoho zložitejšieho, toto je pekné, priamočiare, jednoduché víno, výrobca udáva 60% Tempranilla a vy nebudete mať problém ho tam identifikovať (85 bodov)

16/ Art Luna Beberide 2010 | Bodegas & Vinedos Luna Beberide ~ mladé svieže, alegantné bez komentára (90 bodov)
17/ Emeritus 2008 | Pagos de Marques de Grignon ~ mohutné, veľké a bohaté, pekne štrukturované, hlboké a pritom veľmi jemné víno, zaslúži si postaviť na stôl (91 bodov)

Možno ešte pár postrehov k vínam, čo ich spájalo. Všetky mali veľmi elegantnú a niektoré veľmi hlbokú farbu. Spektrum aromatických látok vo vôni bolo veľmi široké od ovocia cez drevo, čokoládu, kávu, rozmanité korenie až ku grafitu. Rozhodne ste u každého z nich našli niekoľko (niekde bohato a veľmi veľa) z atraktívnych vôní popísaných u červených vín. U niektorých boli prekvapujúco príjemné kyseliny, ktoré by ste v južných vínach ešte pred pár rokmi darmo hľadali.

Chvályhodná je aj realizácia konceptu degustácie a jeho umiestnenie mino Bratislavu. Art Hotel Kaštiel v Tomášove bol na tento flight vín ako stvorený. Osobná účasť niektorých španielskych vinárov a 150 skutočných vinomilcov len podtrhlo komornú atmosféru celého podujatia.

GPE koncept ma zaujal tak, ako ma zaujímajú Autentisti, Terra Hungarica, VinNaturiDolomitici či Terroir tekov pretože všetkým ide o to čo mi je veľmi sympatické. Aby to najkvalitnejšie víno pochádzalo z hrozna ktoré má svoj pôvod. A ten môže zaručiť len ten kto sa oň stará a žije s ním 365 dní v roku. Nastavenie štandardu kvality u GPE je veľmi vysoké a môže byť inšpiráciou aj pre ostatné podobné aktivity. Prekvapenie sú ceny, ktoré sú v pomerne širokom rozpätí. Veľmi potešujúce je, že vôbec nejde o vína, ktoré začínajú pri 50€ +.

Myslím si, že Grandes Pagos de Espana môže byť odpoveď na pochybnosti o kompetencii akejkoľvek štátnej administratívy o zaraďovaní vín do kvalitatívnych kategórii. Ak budú pokračovať tak, ako to ukázali aj u nás na Slovensku, potom niet pochýb o tom, že ich cesta predstaviť to najlepšie zo španielskych viníc je správna.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára