štvrtok 26. septembra 2013

Premýšľate blogovať (o víne)? Len nie tak zhurta #vinomilci!

Upozornenie! Tento príspevok vás nenaučí blogovať (o víne), rovnako ako *štúdium žurnalistiky ľudí nenaučí písať, nato treba veľa čítať a veľa písať*. Pravdepodobne však vo Vás vyvolá zopár správnych otázok, na ktoré by ste si mali odpovedať skôr ako si sadnete za klávesnicu kompu.


Predo mnou je dlhý zástup bloggerov, ktorí popísali nekonečné množstvo stránok o tom ako a kde si založiť blog a tiež o tom aké je to cool, že to prináša pocit uspokojenia zo slobody hovoriť svoj názor a podeliť sa o osobné skúsenosti. Iná časť bloggerov sa venuje významu blogovania pre business, či spôsobu ako byť finančne nezávislý. Všade sa dočítate, že v prípade ak sa rozhodnete z nejakého dôvodu blogovať, čaká vás dlhá a strastiplná cesta, na konci ktorej sa niektorí z Vás môžu stať veľmi vplyvnými a rešpektovanými osobami.

Nech už sú vaše pohnútky k písaniu akékoľvek a blog bude jednoduchým zápisníkom vašich denných udalostí, alebo sa stane miestom potreby odovzdať iným vaše vedomosti a skúsenosti, nezabúdajte, že pôjdete so svojou kožou na trh. A tá koža sa nemusí každému páčiť a niektorým možno nebude voňať. Tak ako vás všetci v jednu chvíľu pochvália za peknú fotografiu západu slnka, o chvíľu vás budú preklínať za dobré hodnotenie reštaurácie, v ktorej ste sa práve najedli. Zvyknite si. To k tomu jednoducho patrí. Po čase aj tak zistíte že sú to malichernosti ktorými sa vôbec nemusíte zaoberať. Naviac radosť z dobrej fotografie alebo dobrého jedla ste mali práve vy a nie vaše publikum.

Ak máte chuť, alebo talent a predsa len začnete s blogovaním, mám tu zopár vecí, čo by ste mohli urobiť aby ste vynikli. Určite to nie je kompletný zoznam, ale ak by som dostal otázku *čo by som poradil začínajúcemu vínnemu blogerovi* moja odpoveď by bola asi takáto:

 1. spýtajte sa sami seba, či máte čo povedať
 2. ak máte čo povedať, existuje nejaký dôvod prečo by vás mal niekto brať vážne
 3. nájdite si tému o ktorej ešte nikto nepíše, alebo nájdite originálny spôsob ako tému spracujete a podáte svojmu publiku 
 4. ak blogujete o víne pretože máte rád víno, rozhodne napíšte úprimné vyznanie o vašej vášni k vínu
 5. dajte vášmu publiku vedieť aká je vaša životná filozofia, aké máte zámery, túžby, sny a skúsenosti
 6. buďte profesionálny, konzistentný, transparentný a originálny
 7. veľmi dôsledne si budujte vlastný vinársky slovník 
 8. píšte jednoducho a pútavo, pritom nezabúdajte, že neznalosť pravopisu je ako špina za nechtami  
 9. urobte si plán, nielen o čom budete písať ale aj ako často budete publikovať
 10. píšte pravidelne a je jedno či raz za mesiac alebo dvakrát za týžden, ale ak sa rozhodnete robte to
 11. nezabudnite sa vzdelávať, veľa čítajte, cestujte a využite každú príležitosť na ochutnanie vína
 12. nájdite komunitu s rovnakými záujmami ako máte vy a diskutujte s nimi o písaní a o vašich skúsenostiach, 
 13. pýtajte sa iných, vrátane vašich čitateľov, na názor na témy o ktorých píšete
 14. verte si a nehanbite sa poslať prvé blogposty, skôr ako ich budete publikovať, skúsenejším a požiadajte ich o recenziu
 15. sledujte ostatných blogerov, ktori ako vy píšu o víne 

Ak sa vám to máli, tak si ešte prečítajte *Ako byť v hocičom lepší ako väčšina ľudí* a celkom určite sa dostanete do zoznamu TOP 10 slovenských blogov o víne. 

Poteší ma, ak mi do komentárov napíšete, čo ešte by ste sa chceli k téme dozvedieť aby som to mohol zaradiť do budúcich blogpostov. Ak chcete vlastný blog a neviete si rady, nechajte mi prosím odkaz v knihe hostí. 

4 komentáre:

 1. V prvom rade obrovsky like za tento blog post. Len tak dalej! A co sa tyka pravopisu: v prvom rade o kvalite rozhoduje obsah. Ak mas dobry obsah pravopis neriesim ;) opak by bol ovela horsi :) dobry pravopis a obsah o h.... A tych je zial viac potom uz ostava uz len jedna moznost. Ked su obe veci zle :D ako napr. Moj blog :))

  OdpovedaťOdstrániť
 2. velka vdaka za feed-back Martin, suhlasim ze obsah je velmi dolezity a preto som presvedcený ze tvoj blog do tej poslednej kategorie rozhodne nepatri :))

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Pekne. Ale ked tolko hovorime o pravopise, premyslat sa pise s makcenom na l. Prve slovo v nadpise. Prepac, Peto.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. dakujem za upozornenie :) uz som to opravil, nejaka xybytschka sa vzdy vludi, ako som napisal na inom fore, ked sa neskor vraciam k starsim prispevkom obcas sa musim hanbit za tie moje gramaticke preslapy :))

  OdpovedaťOdstrániť