utorok 20. apríla 2010

Vizitka odrody ~ Cabernet Sauvignon / #CAB

Na konci roku 2006 bolo na Slovensku 544,4 ha vinohradov odrody Cabernet Sauvignon (CAB) a v priebehu rokov 2005 až 2010 bolo vysadených 77,5 ha. Obe čísla spoločne aj tak vypovedajú o tom, že odroda je na menej ako 5% celkovej výmery vinohradov. Zaujímavý by bol pohľad na čísla, ktorý by predstavoval podiel na reálne rodiacich vinohradoch a nielen na celkovej registrovanej ploche. Možno by sme boli prekvapení, že podiel výmery Cabernetu by mal oveľa vyššiu hodnotu. Pre lepšiu predstavu celosvetovo je CAB vysadený asi na 140.000 ha plochy čo ho zaraďuje na 7 miesto medzi najrozšírenejšími odrodami.

CAB je medzinárodná odroda, ktorá sa vynikajúco udomácnila kdekoľvek ju zasadili. Stretneme sa s ňou na každom kontinente, v každej vinohradníckej krajine a pravdepodobne nenájdeme ani oblasť kde by sme ju márne hľadali vo výsadbách.  Keď chceme hovoriť o CABe musíme spomenúť aj pôvodnú cabernetovú odrodou Cabernet Franc, ktorý pravdepodobne ako voľne rastúca rastlina bol na svojom prirodzenom stanovišti opelený odrodou Sauvignon. Oblasť, ktorá sa spája s obidvomi odrodami je francúzske Bordeaux, kde si jednu odrodu bez druhej ani nedokážu predstaviť. Cabernet Franc, ktorý má jemnejšiu textúru a častokrát príťažlivejšiu vôňu (maliny, fialky, čierne ribezle a výraznú ovocnosť) častokrát zmierňuje v kupážach divokosť a neohrabanosť CABu.

CAB je vhodný na pestovanie vo vyslovene teplých (alebo najteplejších) lokalitách (oblastiach). Potrebuje veľa veľa slniečka, aby dozrel a bol kultivovanejší. V našich podmienkach je na neho ako ušitá nasledujúca charakteristika:
... v horších ročníkoch a pri vysokom zaťažení úrodou a preťažení kríkov sa objavujú v Cabernete Sauvignon zelené tóny papriky a víno býva hrubé ... 
najčastejšie sa pravdepodobne stretnete s takýmto hodnotením, z oblastí kde CAB dozrieva veľmi dobre: 
.... z vyzretého hrozna vždy vyčnieva čierna ríbezľa, čerešňa, ostružiny a u veľmi koncentrovaných vín aj vôňa tabaku, cedrového dreva, tuhy, čiernej čokolády, mentolu, eukaliptu a marmelády, vo väčšine prípadov keď sa víno školí v barikových sudoch, vína získavajú ďalšiu dimenziu vo vôni a v chuti, víno zreje veľmi pomaly a najčastejšie začína byť vhodné na pitie po 3-5 rokoch, vína z niektorých lokalít môžu dosahovať optimálnu zrelosť až po 5-10 rokoch ... 
CAB so sebou rozhodne priniesol fenomén návratu k odrodovým vínam. Niekde ho považujú za chlieb každodenný, pretože je veľmi ľahko rozpoznateľný a identifikovateľný. Smutnou stránkou CABu je že v niektorých oblastiach vytláča ostatné tradičné modré odrody zo sortimentu vo vinohradoch. Milujeme ho pretože ho všetci poznáme a s istotou znalcov vieme čo od neho môžeme očakávať. Očaruje nás bohatým dojmom, často mohutnou stavbou tela, býva korenistý, trieslovinový a keď vyzreje tak nás prekvapuje hebkosťou zamatu. O tom ako príjemne dokáže podráždiť naše receptory v nose, ste čítali v predchádzajúcom odstavci.

Môj TIP: 

  •         Cabernet Sauvignon 1997 Vinanza 
  •         Cabernet Sauvignon 2005 Barrel tasting JM Vinárstvo Doľany
  •         Cabernet Sauvignon 2005 Handzuš & Handzuš
  •         Cabernet Sauvignon 2008 Vinidi 
  •         Cabernet Sauvignon Rosé 2009 Mrva & Stanko
  •         Cabernet Sauvignon 2009 Malik a syn.

Koľko máte doma odložených Cabernetov? Čo pre vás znamená CAB? Je to pre vás symbol, alebo je to také isté víno ako každé iné?

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára