pondelok 31. októbra 2011

Vyhodnotenie ankety ~ Najviac ma bavia ochutnávky

Vždy keď skončí hlasovanie v ďalšej ankete si uvedomím ako rýchlo beží čas. Dnes to bolo ešte výraznejšie aj kvôli tomu, že som si za posledný mesiac vzal na mušku vína z ročníkov 20002005 a trochu som sa hrabal v poznámkach z AWC Vienna. O dva dni ma čaká Wine Gala Nacht vo viedeňskej Radnici a tak som si chcel pripomenúť čo ma zaujalo a čo by som si chcel zopakovať z rôznych dôvodov. 100 vinárov a minimálne 5x také množstvo vín na jednom mieste je dobrý dôvod aby som sa na ochutnávanie dôkladne pripravil.

Posledná anketa akoby zázrakom tak trochu korešponduje s prípravou na spomenuté podujatie. Pokiaľ s dostatočným predstihom viem, že budem chutnať vína tam kde je možnosť veľkého výberu, tak sa radšej na degustáciu vopred pripravím. Nechcem totiž pobehovať od stolíka ku stolíku (ako to zvyčajne robia začiatočníci) a potom po chvíli konštatovať, že už mám svoju dávku vzoriek za sebou. Samozrejme že sa môžem pochváliť množstvom prelíznutých vzoriek, ale veľa vecí, ktoré stoja za povšimnutie mi zvyčajne ujde.

Výsledok poslednej ankety dáva skvelý návod a tipy na prípravu účasti na podujatí s veľkým počtom rôznych vzoriek (mimochodom takéto sú podľa ankety nie príliš populárne, či je to aj naozaj pravda o tom by mohli hovoriť organizátori festivalov vína a putovania za vínom na Malokarpatskej vínnej ceste, ktorí predávajú vstupenky na degustácie rádovo v stovkách kusov). Ak to mám zhrnúť, takmer rovnaký počet hlasujúcich v ankete (cca 30%) dáva prednosť hodnoteniu menších skupín zaujímavých vín, pred inauguračnými prezentáciami vinárov či predstaveniu vín k jedlám.
V poradí, presne tak ako dopadla anketa si môžete pripraviť degustačný plán nasledovne:
  1. vyberte si z katalógu (ak samozrejme existuje) všetky výnimočné vína (môžu to byť ocenené vína, vína vybratých ročníkov, alebo vína o ktorých sa najviac píše na blogoch, alebo tie o ktorých ste najčastejšie počuli) a venujte sa len im
  2. zamerajte sa na odrodu/y, ktoré najmenej poznáte a prejdite ich s krátkymi prestávkami všetky za sebou, získate zaujímavý prehľad a urobíte si na ne vlastný názor 
  3. ak vás zaujíma spoločná charakteristika, alebo chcete nájsť rovnaké znaky, ktoré by sa dali prisúdiť vínam z rovnakej lokality, tak ste na dobrej ceste k poznaniu regionálnych zvláštností vín, vyberte si vina z jedného regiónu a pustite sa do ochutnávania
  4. samozrejme si môžete naplánovať horizontálnu(*1) alebo vertikálnu degustáciu(*2), ak sa na jednom mieste nájde dostatočný počet vzoriek od rôznych výrobcov a ročníkov
Rafinovanosť výberu vína a kreativita s akou sa dajú zoradiť poradia vzoriek sú ako nevyčerpateľná studnica poznania. Všetko záleží len na vás a na vašich časových či finančných možnostiach a keďže sme práve v období tvorby vína odporúčam sledovať jeho zaujímavú cestu vývoja od A po Z vo vašej obľúbenej pivnici.

Máme na krku jeseň a preto som ďalšiu anketu zvolil zámerne ako súboj dvoch červených vín. Hrozno, ktoré sa na ich výrobu pestuje v našich vinohradoch patrí k najrozšírenejším. Tak ako ich bieli súpútnici (Rizling vlašský a Veltlínske zelené), stali každodenným chlebom o ktorom sa nikdy nikomu nechce písať, pretože to je to najťažšie. Môže sa stať jedno z nich typickým reprezentantom nášho vinohradníctva a vinárstva? Hlasujte a rozhodnite v súboji dvoch odrôd, ktoré z nich by to mohlo byť. Ktorú z nich kupujete častejšie? A prečo? 

_______________________________________________________________________
(*1) za horizontálnu degustáciu považujeme hodnotenie vzoriek vín jedného ročníku bez ohľadu na odrodu a výrobcu. Cieľom takéhoto hodnotenia vín môže byť posúdenie vzťahu odrody k ročníku alebo oblasti. Je samozrejmé, že sa používa aj na hodnotenie konzistencie (zručnosti, reprodukovateľnosti a opakovateľnosti) produkcie jedného výrobcu v dvoch (alebo viacerých) ročníkoch za sebou. Jeden z príkladov môže byť hodnotenie odrody (povedzme Rizling vlašský z ročníku 2010), ktorý pochádza od rôznych výrobcov, pri ktorom môžete porovnať, ako sa odrode darilo v jednotlivých vinohradníckych oblastiach pri rovnakých klimatických podmienkach. Iným príkladom je hodnotenie rovnakej odrody z ročníku 2009, pri ktorej nás bude zaujímať vzťah rozmanitosti pôdy a jej podložia v náväznosti na senzorický profil vína. Pri horizontálnej degustácii vína jedného ročníka od jedného výrobcu je možné hodnotiť aký mal vplyv ročník na jednotlivé odrody v danej lokalite, alebo či to bol skôr ročník bielych alebo červených vín. 

(*2) za vertikálnu degustáciu považujeme hodnotenie vín, ktoré pochádzajú z niekoľkých ročníkov po sebe. V tomto prípade (na rozdiel od horizontálnej) by som odporučil aby ste sa pokúsili dodržať tri základné podmienky pre tento typ degustácie:
  • víno musí pochádzať od jedného výrobcu (z jednej pivnice)
  • na výrobu vína boli použité rovnaké technologické postupy
  • víno všetkých ročníkov bolo vyrobené z hrozna z rovnakého vinohradu
Táto skúsenosť pomáha odhaliť potenciál jednotlivých ročníkov, dáva odpoveď na otázku o možnosti alebo vhodnosti dlhodobého uskladňovania vína (a zároveň slúži ako referencia k investičnej príležitosti). Vinárom  dáva zasa odpoveď na potenciál (vhodnosť pestovania) odrody v konkrétnom vinohrade. Ako najvhodnejší tip na takúto degustáciu považujem vinárov, ktorý sa dlhodobo venujú aj vinohradníctvu (majú vlastné vinice).

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára