pondelok 20. júla 2009

Ak máte radi Devín dajte pozor aby ste nepadli do Dunaja

Dunaj pochádza z trojitého kríženia odrôd / Muškát Bouchet x Oporto / x Svätovavrinecké. Materský semenáč vznikol prvým krížením už v roku 1951. Pretože silno spŕchal, šľachtitelia ho ďalej krížili a až v roku 1958 sa podarilo získať prvých 32 sadeníc, z ktorých vybrali dva elitné typy. Tieto prechádzali zložitým procesom overovania až do roku 1997, v ktorom bol Dunaj zapísaný do Listiny povolených odrôd. Dnes túto odrodu nájdete len na 37 ha vo všetkých našich vinohradníckych oblastiach. Dunaj pučí neskôr, čo je výhoda v odolnosti voči jarným mrazom. Taktiež kvitne medzi prvými a rovnako medzi prvými mäknú aj jeho bobule. Má kratšie vegetačné obdobie a preto jeho zber nie je potrebné odkladať na neskôr. Strapce sú stredne veľké s veľkými bobuľami, ktoré bývajú nádherne vyfarbené. Šupka nie je pevná, ale tým, že je strapec redší je aj hrozno dostatočne odolné proti botrytíde. Dužina je rôsolovitá, bohatá na šťavu a veľmi sladká.

Hroznu vyhovujú prakticky všetky polohy vzhľadom na jeho skoršie dozrievanie a odolnosť voči prudkým teplotným zmenám. Na pôdy nemá žiadne výrazné požiadavky, ale kvôli sprchávaniu ho odborníci neradia sadiť do bohatých, výživných pôd s vysokým obsahom dusíka. Rast kríkov nie je bujný, porast býva presvetlený,  čo umožňuje hroznu akumulovať veľa cukrov. Víno z tohto hrozna má elegantnú rubínovú farbu, býva príjemne harmonické s guľatými tanínmy, ktoré tvoria dobrú štruktúru vína. Vo fáze mladého vína sa prejavuje bohatými ovocnými tónmi a počas zrenia získava charakteristické čokoládové a kávové tóny. V chuti najviac pripomína víno Pinot noir.  Pri vysokej cukornatosti hrozna treba počítať s tým, že víno bude robustnejšie a ohnivejšie. Pretože je Dunaj veľmi rodivá odroda, je potrebné z hľadiska budúcej kvality vína úrodnosť regulovať. Najlepšie výsledky poskytuje keď úrodnosť nepresahuje 10 t/ha. Enológovia so skúsenosťami s touto odrodou uvádzajú, že víno máva typický južanský charakter.

V každom kraji nájdete víno, ktoré si zaslúži našu pozornosť. Naviac vieme, že víno najlepšie chutí práve tam kde sa rodí hrozno, z ktorého sa vyrába. Preto nám chutí Tannat v Uruguay, Gamay v Burgundsku a Veltlínske zelené v Rakúsku. Odrody Devín, Dunaj alebo Hron hľadajte na svojich potulkách  za vínom v Malých Karpatoch v okolí Modry a Šenkvíc, ale predovšetkým na južnom Slovensku neďaleko Štúrova, v Strekove a vo Veľkých Lovciach. Určite ich nájdete hneď v niekoľkých pivniciach. Po niekoľkých oceneniach v zahraničí a PR článkoch v médiach, o nich budú premýšľať aj tí, ktorí ich majú doma vo vlastnej výsadbe a zatiaľ ju nespracovávali osobitne. Verím, že Hron je horúcim kandidátom na zaradenie do Listiny povolených odrôd spolu s takými, ako je Dornfelder, alebo Breslava. Pre tých, ktorí pozorne sledujú dianie okolo vína, je samozrejmé, že s týmito vínami sa každoročne stretnú v Národnom salóne vín, alebo v TOP100, kde už majú stabilné miesto. Bez Auréliusu, Pálavy, Devínu, alebo Zweigeltrebe by Salón ani nebol salónom. Tak ako je nemysliteľné ísť na výlet do Maďarska a neochutnať víno z pôvodnej odrody Kadarka, ktorú už v našich vinohradov nenájdete.

Ľuďom, ktorí sa zo zvedavosťou pýtajú na novo šľachtencov odpovedám veľmi jednoducho. Aj rodina, ktorá má viac detí sa stará rovnako o všetky. Nie sú medzi nimi obľúbené, alebo neobľúbené. Matka má svoje deti rovnako rada. Tak sa pozerám aj ja na každú novú odrodu, ktorú niekto vyšľachtil. Je to dieťa o ktoré sa treba sa postarať. Samozrejme, tak ako nie každé naše dieťa objaví nejaký známy režisér, tak nie všetky dozrejú ako skvelé víno. V každom prípade radosť a potešenie so stretnutí s nimi býva neopakovateľné a jedinečné. Tak ako stretnutie s každým vínom. Nech už prichádza z akejkoľvek krajiny.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára