nedeľa 28. júna 2009

Devín nie je len strážca sútoku rieky Morava s Dunajom

Devín je fenologicky veľmi podobný Tramínu, ktorého vlastnosti v ňom sú dominantné a prejavujú sa aj vo vzhľade a raste. Neskoro pučí, ale zavčasu kvitne, čo sú vlastnosti, ktoré ho robia odolným voči jarným mrazom. Odroda počas kvitnutia veľmi dobre opeľuje, preto strapce nemajú sklon k spŕchaniu. Menšie listy a riedky porast zelenej plochy sú výhodou pre strapce, ktoré sú vystavené na slnku. Strapce sú plné, stredne veľké, husté a majú malé bobule. Šupka bobúľ je pevná a dužina tekutá s vysokým obsahom aromatických látok. Počas vyzrievania intenzívne akumuluje cukry. V čase jesenných dažďov je citlivý na hnilobu, ale na druhej strane v teplej a dlhej jeseni je táto odroda schopná tvoriť cibéby, čo je zaujímavá vlastnosť pre výrobu sladkých vín – hrozienkových či botrytických výberov.

Keď mám písať o polohách kde je táto odroda vhodná, napadla ma paralela k polohe hradu Devín. Postavili ho tak aby mal strategickú polohu. Takže aj to najcennejšie víno je vždy z hrozna, ktoré rastie na prvotriednych polohách. Aj keď odroda nie je náročná na pôdy, vždy treba dbať na vyvážený prísun živín a v prípade potreby sa postarať aby netrpela deficitom vlahy.  Preto ju netreba vysádzať na svahy kde je plytká, kamenisto- piesočnatá  pôda. Hrozno dozrieva do technologickej zrelosti a možno ho zberať už od konca septembra. Skúsenosti súčasných pestovateľov potvrdzujú, že dosahuje najvyššiu cukornatosť zo všetkých u nás pestovaných odrôd. Vína z takéhoto hrozna všade vo svete patria k raritám, ktoré sa plnia do špeciálnych fliaš a predávajú sa za vysoké ceny. Bývajú bohaté, robustné, extraktívne a veľmi ohnivé. Ak sa podarí udržať obsah kyselín vyšší, potom aj zvyškový cukor bude pôsobiť veľmi harmonicky. Vzácne aromatické látky, ktoré tvoria celý komplex tramínových a muškátových tónov sa v priebehu zrenia vína zvýrazňujú a poskytujú neopakovateľné senzorické zážitky. Jediné čo k tomuto vínu ešte chýba sú informovaní zákazníci. Aby ho na ceste za poznaním našich slovenských odrôd objavili a zamilovali sa doňho.

Pre dnešný článok som si vybral veľmi ťažkú tému,  aj keď ja mám také veľmi rád. O výnimočných veciach ľudia čítajú s nadšením, ale na druhej strane majú veľmi radi ak to o čom sa chcú dozvedieť je hmatateľná vec. Chcel by som uviesť modrú odrodu z dielne tých istých autorov, ktorí stáli pri zrode a uvedení odrody Devín. Pre túto rýdzo slovenskú odrodu, ktorú autori nazvali Dunaj,  platí to isté čo pre Devín. Dá sa napísať, že je to pre veľkú väčšinu ľudí neznáma odroda a je ešte menej milovníkov vína, ktorí majú s touto odrodou skúsenosti. 

Preto potrebuje zopár nadšených vinohradníkov, ktorí sa rozhodnú ju vysadiť, k tomu zopár skvelých referencií zo súťaží a v neposlednom rade by jej mali dôjsť na chuť sommelieri, blogeri a publicisti o víne, aby sa o nej hovorilo a písalo. Preto je dôležité,  aby sa v súvislosti s Národným salónom vín nehovorilo len o vinároch, ktorí tam majú svoje miesto, ale že na tú stoličku sa mohli posadiť vďaka vínu, ktoré vyrobili z konkrétnej odrody. Obe odrody o ktorých píšem sú pomyslenými stoličkami, ktoré tam majú stabilné miesto.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára