sobota 9. júna 2018

Velkeer | Trade tasting


Vo Velkeeri zvyčajne začínam skoro, ak za skoro budeme považovať siedmu hodinu rannú. No ale skôr ako začnem chutnať, vždy sa ešte chvíľku venujem foteniu. Vinohrad aj pivnica sú na vrchole pahorku odkiaľ je čarokrásny pohľad na koryto rieky Nitra. Na obzore sa pohľadom opriem o Sitno a pozorujem ako prvé ranné lúče oblizujú vrcholky Štiavnických vrchov. Posledné chutnanie som absolvoval krátko po nafľašovaní a tu prinášam pár poznámok

Tri ruže 2017 - nebudem zvlášť predstavovať. Predpokladám, že ste sa s nimi stretli v predchádzajúcich ročníkoch. Tento ročník pokladám za najvydarenejší. Zatiaľ. Prejavujú sa otvorene so širokou paletou ovocia a kvetov. Rafinované a korenisté. Sú svieže, koncentrované, zároveň elegantné a nevtieravé. Harmónia a temperament sú znaky, ktoré vás budú sprevádzať vôňou aj chuťou. Plné telo a dlhá dochuť sa vyznačujú pevnou štruktúrou a hlbokým čistým prejavom (90/100)

Rizling - Pinot 2015 - brilantná kupáž a veľká vec. Aj keď takto pred rokom som mal obavy, ktorým smerom sa vo vývoji bude uberať. Na moje obrovské potešenie sa z neho stalo osobité, expresívne a nezabudnuteľné pitie. Intenzívna žltozelená farba je znakom nielen dokonalej zrelosti hrozna, ale aj správneho vyzrievania vína. Vo vôni komplexné a svieže. Ovocné, minerálne a elegantné. Plné a okrúhle v chuti, dominuje zrelé ovocie (a dal by som ruku do ohňa, že je aj botrytické) med a minerálna linka. Dochuť je harmonická s dlhou linkou obrúsených kyselín (91/100)

Cabernet Sauvignon 2015 - hoci ho zaraďujem medzi základné vína, treba mu priznať vynikajúcu hodnotu. Elegantná farba je rubínová. Vo vôni je pikantný a korenistý, prelínajú sa v ňom tóny zrelého bobuľového ovocia, bieleho korenia a tabaku. Vplyv dreva je poznateľný a na potešenie nevýrazný. Veď kto by už dnes chcel piť víno, z ktorého vyskakujú triesky dreva. Chuť je bohatá, ovocná s príťažlivou štruktúrou a smeruje ku korenistému záveru (88/100)

Dunaj, bobuľový výber, 2015 - sa dostal na trh krátko pred Vianocami. Zaraďujem ho momentálne medzi TOP10 dostupných červených vín so slovenským pôvodom. Komplexný, koncentrovaný, bohatý, robustný, štrukturovaný, elegantný a harmonický s obrovským zrecím potenciálom. Možete ho piť už dnes, alebo si ho odložte a vráťte sa k nemu až o desať rokov (94/100)

Pinta - neuveriteľne vydarený červený blend. Dve odrody (Cabernet sauvignon a Alibernet) a dva ročníky (2013 a 2014). Zlatý rez to je. Tak sme odjakživa hovorili kupáži, ktorá sa vinárovi mimoriadne podarila. Víno má hlbokú rubínovú farbu, pomarančový meniskus a bohatú kresbu v pohári. Na prvom nose je to typicky kabernetové a pikantné. Potom sa to otvára a otvára a otvára. Ovocie, moruša, ríbezle, tuha a minerálna linka. Vzrušujúce to je. Dobre vyvážené, pretože chuť verne kopíruje vôňu v intenzite aj štruktúre. Skvelá dĺžka aj temperament. Vôbec som nepostrehol či mu niečo chýba. Nevravím, že je dokonalé, ale viem, že o pár rokov jeho temperament vystrieda harmónia a elegancia (92/100)

Frankovka modrá 2015 - prudko pitná, veľmi ľahučká a šarmantná frankovka. Čerešňová šťava, kôstky, korenie a letmý dotyk dreva. Dobre vyvážené víno, hravé kyseliny, štrukturované a hladké taníny. Dlhý a čistý záver. Baví ma to (87/100)

Rizling vlašský 2017 - ak vám v chladničke chýba niečo, čo si chcete otvoriť len tak každý deň a dopriať si trebárs za pohár k jedlu, tento vlašák bude dobrá voľba. Rozhodne nemusíte riešiť, že treba siahnuť hlboko do peňaženky. Fajn víno na každý deň, ktorému nechýba sviežosť, ovocie, dobré kyseliny a radosť z toho, že ste siahli po dobrej hodnote (82/100)

Muller Thurgau 2017 - opakovane dobrý ako v predchádzajúcom ročníku. Oveľa viac citrusový, broskyňový a egrešový ako muškátový a kvetinový. Živé, hravé a osviežujúce s pevným telom a dobrou dĺžkou (85/100)

Pálava 2016 - čistá iskrivá a zelenožltá v pohári. Plná, intenzívna a mnohovrstvová vôňa je korenistá a prenikavá. Prelínajú sa v nej tóny muškátového orechu, zrelého žltého ovocia, čerstvého medu a bieleho korenia. Neunavuje, ale povzbudzuje. Skvelá rovnováha. Chuť verne nasleduje vôňu a jej intenzita postupne graduje. Ústa budete mať plné sladkého ovocia, korenia a harmonických kyselín. Bohaté telo a elegantne čistý záver budete mať dlho v pamäti (89/100)

Devín 2016 - teplý ročník, veľa slnka a trochu stresu z nedostatku vody sa podpísalo pod jeho charakter. Aby ste ma však nechápali špatne. Nič z uvedeného na víne nezanechalo negatívnu stopu. Práve naopak. Všetci vinomilci, ktorí majú radi hladké, mäkké vína, vyšší zvyškový cukor a vôňu korenia a prezretého ovocia budú spokojní. No a pre tých čo radi experimentujú so spájaním jedla a vína je tento kúsok zaujímavá výzva (86/100)Leto už máme dávno naservírované na tanieri. Média nás presvedčujú, že v tomto období sa nám menia stravovacie zvyklosti aj návyky. Pozorujem na sebe, že v mojich preferenciách sa vobec nič nezmenilo. Nemám pocit, že by som pozvoľna prešiel na biele, ružové, alebo som začal popíjať viac bubliniek. Ako to je s vami? Akému štýlu vína dávate v letnom období prednosť?

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára