streda 25. marca 2015

Christian & Thomas Weiss | Gols | Austria

Občas zazvoní telefón. Po tom, čo prevezmem hovor, najčastejšie počúvam nadšené slová radosti z práve objaveného vína a veľkú chuť podeliť sa o posledný zážitok z dopitej fľašky. Ale jeden z posledných telefonátov a udalosti, ktoré nasledovali po ňom, patrí do inej kategórie. Hoci treba napísať, že s nadšením a s radosťou má spoločné tiež veľmi veľa.

Keď som pred mnohými rokmi na prednáškach počúval o možnostiach, ktoré má pred sebou mikrobiológia
a biotechnológie, mnohé z tých vecí zneli pre mňa celkom ako science fiction. Mnohé z tých predpovedí sa do dnešného dňa určite naplnili.

Vinárstvo (alebo ak chcete enológia) je so svetom mikrobiológie, kvasiniek a baktérií nerozlučne spojené. Pre mnohých, ktorí začali chápať súvislosti medzi svetom kvasiniek, baktéríí a procesu, ktorému hovoríme fermentácia hroznovej šťavy, sa stala spojencom a pomocníkom na ceste ku kvalite a k moderným vínam.

Hoci je podstatná a rozhodujúca časť takýchto vín určená pre masovú spotrebu a skončí v bazéne supermarketov, radosť mi vždy urobí vinár, ktorý svoju filozofiu pristupu k vinohradom a vínu uchopí trochu inak a zaujme. Technológie si už dnes dokáže kúpiť každý, tak ako si každý dokáže najať enológa, aby mu riadil procesy v pivnici. Avšak len málokto z nich dokáže sformulovať, čím sa odlišuje od tých ostatných, ktorí to zvyčajne robia navlas rovnako ako on.

Ale, aby som sa vrátil k dnešnej téme, tak obsah predchádzajúceho textu bol témou spomenutého telefonátu. Od neho sme sa dostali k osobnému stretnutiu a neskôr k návšteve vinára v Golse.


Medzi prvým telefonátom a cestou do Golsu uplynul nejaký čas. Na moje potešenie stihol v Trende vyjsť článok o bratoch Weissovcoch, ktorý je dobrou správou pre tých alergikov, ktorí trpia syndrónom histamínovej intolerancie. No a #vinomilci v ňom nájdu fakty o vinárstve a vinároch.

Cesta za vôbec prvým bezhistamínovým vínom bola krátka, pretože do Golsu to je z Bratislavy čoby kameňom dohodil. No a tých prvenstiev bolo v ten deň viac. Do Bratislavy (a späť) som sa viezol novou linkou RegioJetu za 4€!

Vinárstvo nájdete veľmi rýchlo, pretože sa nachádza na samom okraji mesta. Navigačné tabule vás nasmerujú komfortne, sú veľmi priateľské, pretože sú zreteľne viditeľné, čitateľné a umiestnené v dostatočnej vzdialenosti. Vínna turistika je predsa pre ľudí. Vinárstvo má sídlo v rodinnom dome s veľkým dvorom. Vonkajší priestor prevádzky a všetky časti pivnice boli vo vzornom, ukážkovo učebnicovom poriadku. Všade, kde to malo voňať, to voňalo. Na dvore práve prichádzajúcou jarou a v pivnici zdravými kvasnicami, vínom a dubovým drevom.


Konečná zastávka vo vinárstve sa volá .... degustačná miestnosť. Občas je síce fajn chutnať víno nad sudom hlboko v podzemí, ale priznám sa, že čím som starší tým som pohodlnejší a tak dávam prednosť miestnosti na to určenej. Teraz to najdôležitejšie. Report z ochutnávky:

Frizzante 2014 - je sviežou, ale aj šťavnatou kupážou odrody Sämling a Muškátu Ottonel, ktorá je jemne nasýtená oxidom uhličitým, jednoduché pitie, ktoré vonia aj chutí po ovocí, kyseliny sú v peknej harmónii so zvyškovým cukrom (83/100)

Welschriesling 2014 - nezaprie v sebe posledný ročník, trochu uzatvorený vo vôni, ale nekomplikované víno s brilantnými kyselinami, čistým prejavom s pomerne dlhou dochuťou (80/100)

Pinot Blanc 2014 - svieža žltozelená farba, vôňa intenzívna ovocná a kvetinová (lipa), chuť krehká, na jazyku ľahké a svieže, s nevtieravými kyselinami a pokračujúcim ovocím počas celého vnemu, stredne dlhé a veľmi čisté v závere (82/100

Chardonnay 2014 - krehká zelenožltá farba, vôňa kvetov, zrelého ovocia, viničná broskyňa, k tomu tóny pražených semien tekvice, na konci trochu korenia, jednoduché, príjemné, sviežo kyslé, hladké a korenisté (83/100)

Freigeist 2013 - kupáž Rizling rýnsky & Vetlínske zelené, ktorá si poležala v drevených sudoch 6 mesiacov na kvasniciach, víno je pripravené bez použitia SO2, bude sa vám páčiť elegantná zlatožltá farba, víno je otvorené otvorené, priateľské, plné ovocia a kvetov, kompótové tóny bohaté, dobre štrukturovaná kupáž, harmonická a v závere minerálna (86/100)

Pannonia 2012nice colour, intensive green-yellow, strong spicy & oak link in the nose, hint of nutty nites, ripe citrus & apple fruit. Full bodied, hot, creamy on the palate, ripe fruit, fairly prominent nutty, spicy slightly smoky oak, vegetal & some mineral notes in the background, acidity is elegant not prominent, not particulary deep but very well made, still undeveloped, good to very good finish (88/100)

Zweigelt Alte Reben 2013 - pravdepodobne klasický Zweigelt s akým sa stretnete u väčšiny rakúskych vinárov, trochu kvetov, trochu ovocia a trochu korenia. Jednoduché príjemné pitie ak nemáte chuť na robustné červené (84/100)

Trinity Cuvee 2013 - opäť remeselne vydarená kupáž troch vín, elegantné a veľmi dobre poskladané, vonia po čiernych malinách, jahodách a na dlhom konci je pikantne korenisté (86/100)

Heideboden Cuvee 2013 - (Zweigel & Frankovka) má hlbokú rubínovú farbu, zaujala na prvý pohľad, pravdepodobne prvé víno u ktorého je badateľná dobre integrovaná linka dreva, ale ovocný prejav vína nepotláča, nič zložité, záver je pikantný a korenistý (84/100)

Freigeist Red 2013 - (kupáž Merlot & Zweigelt) vo vôni bobuľové ovocie, čokoláda, biele korenie, bohatú stopu nechávajú aj v chuti, pevné a ohnivé víno s jemne štrukturovanými tanínmy, fajn kyseliny, dobrá dĺžka (87/100)

Fusion 2012 - tvorí päť odrôd (Zweigelt, Frankovka modrá, Merlot, Cabernet Sauvignon a Blauburger) v tejto kupáži sa snúbi bohatstvo, elegancia s robustnou štruktúrou, je to komplexné, hlboké a veľmi harmonické víno, vnímavému človeku postupne pootvára všetky dvere na dlhej chodbe s hodvábnym červeným kobercom, očarí harmónia čierneho ovocia, tmavej čokolády, kávy a tabaku, pikantné višne, korenisté tóny, hladké kyseliny, jemné hodvábne triesloviny a elegantná linka práve teraz zohriateho dreva (89/100)

TBA 2008 - bohatá, sladká ovocná bomba, vo vôni aj v chuti, sušené aj čerstvé ovocie, citrusy, pomarančová kôra, citronová tráva, figy, korenisté, pikantné, muškátový orech, škorica a med, aj napriek vysokému obsahu cukru 160g/l sú kyseliny zreteľné a veľmi príťažlivé, ohnivé, extraktívne, bohaté a komplexné víno (89/100)

Kedykoľvek by som sa pod tieto vína podpísal, sú veľmi zručne pripravené. Biele pôsobili ľahúčko, nekomplikovane a boli postavené na zreteľnom ovocnom základe. Jednoducho čitateľné a priamočiare. Červené nesú nevtieravú stopu dobrej práce s drevom, ktoré nezakrýva ovocný charakter vín. Pre existujúcich (aj budúcich) zákazníkov pivnice mám dobrú správu. V pivnici bratia Weissovci experimentujú a každý rok hľadajú ďalšiu zaujímavú cestu k dobrému vínu. V každom ročníku nájdete niečo nové, alebo iné.

Samozrejme, ja viem, že sa dá povedať aj to, že takýchto a podobných vín môžeme nájsť kdekoľvek na svete. V tomto prípade však musíte vedieť, že predsa je tu nejaký malý rozdiel, ktorý tvorí významnú pridanú hodnotu týchto vín. Je samozrejmé, že hrozno pochádza z vinice, ktorá je už niekoľko rokov v bio režime. No a druhá dôležitá vec, ktorá odlišuje Thomasa a Christiana od ostatných vinárov je tá, že pripravujú vína vhodné pre histamínových alergikov. A to je pre mnohých ľudí významný benefit, ktorý im pravdepodobne dokáže spríjemniť život.

(na túto cestu za vínom som sa vybral vďaka nadšencom z NOhistamine)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára