streda 8. augusta 2012

Aktuálna téma: "Burčenie muštov"

Posledných pár dní ma to stále ťahá do vinohradov, pretože niektoré odrody sa už dostali do fázy mäknutia bobúľ. Hrozno sa vtedy začína nielen vyfarbovať do krásy, ale konečne začína aj nádherne voňať. Veď sa pozrite ako chutí potvorám, tie sú zvyčajne prvým indikátorom, že bobule sú už plné aromatických látok a že sa v nich zvyšuje obsah cukrov.


Ako vravia malé deti pred Vianocami, ešte sa párkrát vyspíme a príde "ježiško" aby nám nechal darčeky, pretože sme boli dobrí. Ten detský pocit, ktorý sa opakuje každý rok, si z detstva pamätám do dnes aj ja. Poznám ho veľmi dobre a som veľmi vďačný, že ho môžem prežívať opakovane aj v dospelosti. Rovnako ako deti pred vianocami, ja cítim pred každým zberom hrozna v podbrušku to jemné chvenie, ktoré je namiešané z radosti, netrpezlivosti a očakávania. Je to ako keď otvoríte fľašu sektu, nalejete ho do pohára a po chvíľke k nemu priložíte ucho. Započúvate sa do symfónie tónov klinkania a hrkútania bubliniek. Veľmi podobný, ale ešte hlasnejší a zvukovo intenzívnejší koncert budeme o pár dní počúvať nepretržite niekoľko týždňov, keď budú fermentovať v našej pivnici mušty. Už sa na to všetci tešíme a každý deň venujeme pár hodín času na to, aby sme sa dobre pripravili a aby sme nič nepodcenili. Hrozno je krásne a zdravé a neradi by sme po zbere pri výrobe vína niečo pokazili.


Prvým produktom z našej pivnice bude v tomto roku tak ako každý rok, tradičný nápoj, ktorý poznáme pod menom *burčiak*. Informácii o ňom nájdete na internete v celej kope článkov. Od takých, ktoré ho velebia až po tie, ktoré o ňom píšu s dešpektom. Pre nás je rozhodujúce, že ho vyrábame pre ľudí, ktorí ho majú radi a nedajú naň dopustiť. Mnohí z nich si po dlhom čase nechali poradiť a vzali si k srdcu odporúčania, že najlepšie burčiaky sú priamo od výrobcu. Z jednoduchého dôvodu. Majú istotu, že je v dobrej kondícii a naviac nefalšovaný.

Pre vašu informáciu, zber aromatických odrôd hrozna na výrobu burčiaku začíname 21. augusta a predpokladaná prvá dávka jesennej lahôdky bude k dispozícii o niekoľko dní 27. augusta. Skôr ako sa u nás v ten deň budete chcieť zastaviť aby ste si ho kúpili, nezabudnite zavolať na telefónne číslo našej predajne (0903 484 030) a ešte raz si to overte, pretože burčenie muštov nás môže niečím prekvapiť poprehadzovať naplánované termíny. Najlepšia možnosť ako byť v centre diania u nás vo vinárstve je sledovať naše účty na Facebooku alebo na Twittri.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára