piatok 20. augusta 2010

Vizitka odrody ~ Alibernet

Toľko príbehov, ktoré sa viažu na jednu konkrétnu odrodu, koľko ste počuli o Alibernete pravdepodobne neexistuje. Rozhodujúce je, že je to novošľachtenec, ktorý má pôvod na Ukrajine (Ukrajinský vedecký ústav vinohradníctva a vinárstva Odesa). Vznikol už v roku 1950 krížením odrôd Alicante Bouchet a Cabernet Sauvignon. Ako zaujímavý semenáč sa zásluhou Prof. Krausa dostal do Československa a od roku 1965 bol prihlásený do odrodových pokusov. Na zápis do Listiny povolených odrôd si musel počkať do roku 1975.

Odroda na Slovensku ku koncu roku 2006 zaberala 201,9 ha a v rokoch 2005 - 2010 sa jej vysadilo ďalších 79 ha čo znamená že jej význam na jednej strane nie je veľký, ale na druhej strane viac ako 30% nárast plôch svedčí o rastúcej popularite odrody nielen medzi vinármi ale hlavne medzi milovníkmi vína.

Prečo je Alibernet taký populárny? Prvým dôvodom bude určite ten, kvôli ktorému ho začali šľachtiť. Snahou bolo získať odrodu, ktorá bude mať v šupkách vysokú farbu aby sa dala použiť na vylepšovanie farby červených vín. Vysoký obsah antokyánových farbív, ktoré sú nielen v šupke ale aj v dužine. umožňuje pripraviť víno so skutočne intenzívnou, vysokou a tmavo-hlbokou farbou. To sa skutočne podarilo. Sami máte skúsenosť, že po ochutnávke Alibernetov ste mali modré nielen pery, jazyk ale aj zuby.

Publikácia z roku 1981 (Ampelografia, Dorota Pospíšilová, Príroda) tvrdí, že:
"... nepočíta sa s jej veľkých plošným rozšírením, je určená iba na sceľovanie vín ... bola by výhodnou odrodou na výrobu nealkoholických farebných hroznových štiav, najmä pre vysoké úrody, vysokú farebnosť a vysoký obsah kyselín ... "
Po pár desiatkach rokov sa odrode naučili rozumieť vinohradníci aj vinári a jej pôvodné vlastnosti už dnes dokážu formovať a usmerniť tak, aby z hrozna získali nielen víno ktoré bude mať veľké výnosy a vysokú farbu, ale bude mať a ohromný zrecí potenciál na veľké víno.

Sami poznáte zo svojho okolia vinárov, ktorí rok čo rok pripravujú pre nás Alibernety, ktorú sú lepšie a lepšie. Mohol by som napísať jeden zoznam vinárstiev a vín, ktoré sa nielen v zahraničí uchádzali o medailové umiestnenia a ďalší zoznam tých ktorí tie ocenenia doviezli.

Potvrdením bude aj krátka pasáž z knihy, ktorá vyšla o 25 rokov neskôr a kde sa píše, že: 
... víno môže dosahovať veľmi dobrú akosť a môže byť dostatočne plné pri menšom objeme úrody a v teplých podmienkach. V teplejších podmienkach je kvalita tohoto kabernetového vína zvlášť dobrá ...
Môj TIP: 
  •                 Alibernet 2005 JM Vinárstvo Doľany
  •                 Alibernet 2006 Vinárstvo Trnovec
  •                 Alibernet 2006 Karpatská Perla
  •                 Alibernet 2009 Pivnica Radošina

Máte svoj vlastný tip na skvelý Alibernet, ktorý vám dlho zostal v pamäti, alebo ho ešte máte uložený vo vlastnej vinotéke a odkladáte si ho na zvláštnu príležitosť?

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára