piatok 13. januára 2012

Galéria vína / Tokaj Macik Winery

O spolupráci medzi Akadémiou vína VinoForum a UniCafe Restaurant som už informáciu priniesol. Celé naše koncoročné spoločné úsilie sme venovali tomu, aby sme postavili jeden príjemný projekt, ktorý sme nazvali Galéria vína. Každý týždeň, v rovnakom čase budeme aj naďalej predstavovať a hodnotiť vína zo všetkých vinohradníckych oblastí Slovenska. Občas to budú vína od jedného vinára a inokedy vína jednej odrody od rôznych vinárov. A samozrejme sme nezabudli ani ďalšie špeciality v podobe horizontálnych a vertikálnych hodnotení.


Začali sme tokajskou destináciou. O rodine Macík som už písal a bolo to hodne dávno. Čo nič nemení na veci, že ich vína som za celú tú dobu nespustil zo zorného poľa. V utorok nám pohármi prešlo ich sedem vín, ktoré predstavujú rôzny štýl a filozofiu vinára. Versus ako výzva pripraviť svieže ovocné vína a súťažiť s nimi s vinármi, ktorí si takýmito vínami už dávno vybudovali rešpekt. Zároveň je odpoveďou na otázku, či sú tokajské odrody hrozna vhodné na to aby ich vinár formoval do reduktívnej podoby. Veď do nedávna bolo nemysliteľné pripravovať v Tokaji vína inak ako použitím oxidatívnej technológie, ktoré je pre tokajskú oblasť tradičná.

Pravdupovediac keď som ich chutnal prvýkrát moc ma nezaujali. Pri každom dúšku som mal pocit, že to ešte nie je ono, že to nie je celkom čisté a k reduktívemu štýlu to má trochu ďaleko. Vína stále pripomínali že sú poznačené návykmi z výroby klasického tokajského vína. Ak si spomínam tak to bolo niekedy v roku 2009. Potešujúce je, že Macíkovcom netrvalo ani dva roky a na stôl sa mi dostali dve elegantné, čisté, ovocné reduktívne vína, ktoré by mohli byť z dielne ktoréhokoľvek vinára o ktorom vieme, že nerobí nič iné iba tento štýl vína.

1/ Versus No.2, 2010, suché, (Lipovina vs. Muškát žltý) sa mi predstavil v zlatožltej farbe s vysokou iskrou, vôňa bola nevtieravá a jemná, skôr kvetinová ako ovocná, ale záver patril príjemnému citrusu a muškátovému orechu. Chuť pekne kopírovala vôňu, bola tak isto čistá, ovocná a harmonická. Víno je plné a bavilo ma ešte dlho po poslednom dúšku.

2/ Versus No.1, 2010, suché, (Furmint vs. Lipovina) je víno s intenzívnejšou žltou farbou so zlatistými odtieňmi, na vzhľad pôsobí robustne, neoslní intenzívnou vôňou ale príjemnými nevtieravými tónmi sušených kvetov, ovocia, medového plastu a chlebovinou, považujem za veľmi zaujímavé, chuť je ohnivá s príjemnými kyselinami, aj napriek tomu že víno pôsobí tenšie jeho záver je pomerne dlhý.

3/ Mono Furmint 2010, suché sa javilo v žltozelených šatách, ktoré pôsobili elegantne. Vôňa je čistá jemná s trochou ovocia a sotva badateľnej tradičnej chleboviny. Chuť vás zaujme plnosťou a okrúhlym dojmom, s výraznejšími aj keď trochu kostrbatými kyselinami, ktoré v závere prechádzajú do horkých tónov. Dobre postavené víno, ktoré sa dá popíjať každý deň.

4/ Mono Lipovina 2010, polosuchá má veľmi sympatickú aj keď vyššiu farbu s jantárovým odtieňom, vôňa je stredne intenzívna, čistá ovocná s tónmi medu a bielych kvetov. Chuť je plná bohatá na podnebí čistá, mierne sladkastá so zaujímavou linkou kyselín, ktoré sú hravé a harmonické. Čakajte dlhý a veľmi príjemný záver .

5/ Tokaj Grand Furmint 2009, Sur lie, suché sa zaskvel zelenou farbou so žltými odleskami a elegantným iskrivým prejavom v pohári. Vôňa nás dostala všetkých, pretože je intenzívna, veľmi čistá, odležaná, viacvrstvová s ovocným aj kvetinovým prejavom, ktorý dopĺňajú medové plásty. Chuť stredne plná extraktívna, harmonická a dlhá s minerálnym prejavom. Víno na hranie sa s poloplným a poloprázdnym pohárom, bude dobrý spoločník s ktorým sa dá dlho zhovárať pretože má v sebe veľa tém na objavovanie

6/ Tokaj Grand Macík 2009, Cuveé, sladké je opradené tajomstvom, pretože má receptúru, ktorú si rodina necháva len pre seba. Nateraz je pre nás Grand Cuveé zahalené tajomstvom. O to viac sa mu budete aj vy chcieť dostať na kobylku keď vás zaujme tak ako nás. Farba aj vzhľad opäť nesklamali zlatožlté tóny s jantárovým odleskom sú veľmi atraktívne, lenivo sa hýbe v pohári akoby sa mu nechcelo von, vôňa je veľmi intenzívna a bohatá, mnohovrstvová plná ovocia (broskyňa, zrelé mango a trochu grepu), kvetov a medu, čím viac sa s ním maznáte tým je otvorenejšie, akoby vám chcelo ukázať že vám dôveruje. Absolútna krása. Priznám sa, že po takom nástupe som čakal podobný chuťový prejav, ale ten nedosahuje takú intenzitu. Aj keď chuť zaostáva za vôňou, vínu ako takému to neuberá na atraktivite. Zrelé ovocie a bohaté medové tóny sú tiež prítomné. V súťaži o krajší prejav na jazyku určite vyhrajú cukry ktoré sú pomerne vysoké (46,5 g/l) a prekrývajú kyseliny (7,9 g/l).  Zmyselnosť a temperament sú priliehavé výrazy pre toto prekvapujúce víno.

7/ Tokaj Classic 2003, tokajský výber 4 putňový bol vynikajúcou bodkou za prvým flightom vín z tohoročnej Galérie vína. Nádherne zrelá jantárová stredne intenzívna farba s čistým iskrivým prejavom, vás musí dostať už na prvý pohľad. Plná bohatá vôňa je veľmi harmonická, plná zrelého ovocia, sušených plodov, medu a kvetín. Dlho sa drží v pohári a prekvapí vás čistým prejavom. Chuť ani trochu nezaostáva za vôňou a je s ňou v rovnováhe. Naviac ju ešte dopĺňa jemná drevená podstielka, ktorá dáva vínu zvláštny výraz, ktorý pociťujete na miestach ktoré na vás dýchajú históriou a tradíciou.

Rúcanie predsudkov a mýtov je dlhodobo diskutovaná otázka a fajnová téma na písanie. Tak ako je ťažké zmeniť názor jednotlivca, tak za oveľa ťažšie považujem zmeniť postoj skupiny konzumentov ku konkrétnemu produktu. Dlhodobo komunikovaný spôsob výroby, filozofia a užitková hodnota produktu sa v prípade jeho inovácie súvisiacou so zmenou technologických postupov, môže stať kameňom úrazu pre výrobcu. Tokajské vína sa od všetkých ostatných odlišujú niekoľkými charakteristickými znakmi, ktoré sa rokmi vžili do predstáv milovníkov vína. Pre tých ktorí sú veľmi konzervatívny a majú dlhodobo vytvorený len jeden obraz o tokajskom sa už v súčasnosti tieto znaky postavené na odlišnom štýle vín nebudú zhodovať s  realitou. Malým dôkazom je aj rozmanitosť štýlov siedmych hodnotených vzoriek vín z tokajskej oblasti. 

Otázka znie ako sa Vy kamarátite s tokajskými vínami? Sú pre Vás tabu, alebo sú súčasťou vášho domáceho nápojového lístka? Ako často ich kupujete? Kupujete ich vôbec? Odpovede ma samozrejme zaujímajú a preto sa budem tešiť ak mi necháte zopár odkazov v komentároch alebo odpoviete v ankete. Už sa teším na Vaše komentáre.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára