pondelok 20. decembra 2010

Vizitka odrody ~ Feteasca regala

Posledný aktuálny údaj o vinohradníckej ploche ktorá je vysadená odrodou Feteasca Regala je z roku 2006 a predstavuje 394,1 ha, čo je o 64 ha viac ako medzinárodnej odrody Chardonnay. Údaje o veľkosti vyklčovanej plochy a jej následnej výsadbe som bohužiaľ nikde nenašiel. Predpokladám, že postupne všetky plochy na ktorých rastie padnú za obeť klčovaniu. Možeme to považovať za prirodzené, pretože tu máme výsadby ktoré sú staré viac ako 30 rokov. Za neprirodzené však považujem, že táto tradičná odroda, ktorá má svoj pôvod na začiatku 20. storočia v Rumunsku v tichosti a bez rozlúčenia odíde do zabudnutia.

Pretože si ju mnohí mýlia z odrodou Dievčie hrozno, ktoré je rovnako unikátnou odrodou, treba napísať, že predsa len majú čosi spoločné. Podľa rôznych prameňov sa táto odroda uvádza ako jeden z rodičov Feteascy. Zmienky o druhom rodičovi nájdete hneď dve. Buď sa stretnete s odkazom na Muškát Ottonel, alebo nájdete zmienku o dávnej odrode Grasa de Cotnari. U nás sa rozšírila na prelome 60. a 70. rokov pod menom Pesecká leánka v súvislosti s jej testovaním vo výsadbách v obci Pesek (Želiezovce) neďaleko Levíc.

Strapce hrozna sú cylindricko - kónické, okrídlené a husté. Bobule sú guľovité, symetrické a žltozelené. Majú tenkú šupku a nevýrazný voskový povlak. Tento fakt musí mať na zreteli každý vinohradník pretože spôsobuje vyššiu náchylnosť k hnilobe počas jesenných dažďov. Tenká šupka pod tlakom vody môže praskať a bobuľa sa stáva zdrojom pre infekcie. Dužina je šťavnatá a má jemnú muškátovú vôňu. Podľa rumunských údajov, existujú dva typy tejto odrody. Prvý má dlhšie a väčšie strapce s redšíe nasadenými bobuľami, ktoré sú žltej farby (pripomína odrodu Grasa de Cotnari) a druhý je menší, okrídlený, s hustejšími žltozelenými bobuľami. Tvrdenie že prvý typ je kvalitnejší ma osobne veľmi zaujíma a verím tomu že jedného dňa natrafím na výrobcu čo ma o tom presvedčí.

Odroda dozrieva v prvej polovici októbra. Neznáša sucho ani plytké výsušné pôdy, ale zato sa cíti dobre na miernych svahoch a v hlbokých a ľahkých pôdach. Poskytuje pravidelné a vysoké úrody. Znevýhodňuje ju nízka odolnosť voči zimným mrazom, hoci s jarnými si dokáže poradiť pretože pučí neskôr. Osobne si ju cením pre schopnosť udržať vysoký obsah kyselín. Ak ju krotíte vo vinici veľmi rada vás odmení vyšším obsahom cukru (cez 21°NM). Ak vezmete do úvahy aj jej atraktívnu muškátovú vôňu máte vo vinici skvelý materiál. A to je fenomém, ktorý si veľmi cením, pretože dokáže odlíšiť od iných čím sa vinár môže stať atraktívnym. To je dnes určite cesta.

Feteascu Regalu na Slovensku hľadajte u týchto vinárov:

  1. Chowaniec & Krajčirovič | Vínne pivnice Svätý Jur 
  2. Víno Levice | Levice 
  3. Víno Dudo | Modra 
  4. Štiglic | Modra 
  5. Šintavan | Šintava 
  6. Matyas | Nová vieska | Strekov 
  7. Víno Valenta | Bratislava - Vajnory 
  8. Hacaj | Pezinok 
  9. Víno Nichta | Čajkov 
Máte ešte nejaký tip? Je niekto o kom viete a na koho som zabudol, že u neho nájdeme každý rok Feteascu? Ak na ňu občas niekde natrafíte kúpite si ju alebo ju zďaleka obchádzate? 


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára