nedeľa 17. februára 2008

Modré zlato a zelený drahokam

Najčastejšia otázka, ktorú nám enológom kladú zákazníci počas degustácii vína,  je tá ktorou sa všetci snažia zistiť, aké víno, alebo ktorá odroda hrozna je najlepšia. Aj keď návody na použitie sú veľmi dôležité a veľakrát aj užitočné, v prípade odpovede na túto otázku som mojich poslucháčov často sklamal. Mám totiž niekoľko návodov a poznám zopár všeobecne platných  postulátov, ktoré keď bude človek dodržiavať, môže sa prepracovať k tomu, že dokáže povedať, ktoré víno je najlepšie. Ale treba povedať, že to až také jednoduché nie je. Vysloviť výrok o najlepšom víne môžeme až vtedy, ak sme prešli zložitou cestou, na ktorej spoznávame hrozno a naučíme sa rozumieť vínu.

Hľadanie a objavovanie rozmanitosti vôní a chutí vína je dobrodružná a zmyslová cesta. Každý kto žije s vášňou a má srdce objaviteľa vie, že spoznávanie vína je osobitý výraz životného štýlu, ktorý sa dá nadobudnúť len spolu zo znalosťami a životnými skúsenosťami. Ochutnávanie je samo o sebe skúsenosť a každý kto premárni akúkoľvek príležitosť, ktorá sa mu ponúka, zostane navždy laikom.

V posledných týždňoch som veľa času venoval chutnaniu a príprave vín na fľašovanie. Prešiel som niekoľko pivníc, aby som sa dozvedel pravdu o vínach ročníka 2007. Priznám sa, že už dlhé roky hľadám spoločného menovateľa, ktorý by bol tým čo spája všetky slovenské pivnice a mohol by sa stať budúcim pevným základom na spoločnú marketingovú aktivitu. Vždy sa mi páčilo ako sú na svoje „  zelené a modré víno „ / čo je Veltlínske zelené a Frankovka modrá / hrdí v Rakúsku, ale akosi ma nikdy nenapadlo, že tieto odrody hrozna sú aj u nás najrozšírenejšie a najviac pestované. Ale veď to poznáte. Toľko rokov chodíte okolo jedného stromu, až si ho prestanete všímať.

Na Slovensku máme / k 31.12.2006 / zaregistrovaných 22 452 ha vinohradov, z toho Veltlínske zelené predstavuje 17,1 %  a Frankovka modrá 7,9 % z celkovej výmery registrovaných plôch, čím sa stali najrozšírenejšími a najpestovanejšími u nás. Obidvom odrodám patrí aj iné prvenstvo. Pestovanie hrozna totiž prislúcha len odrodám, ktoré sú povolené v našich viniciach vysádzať. Ako Frankovka modrá, tak aj Veltlínske zelené sú na listine povolených odrôd hrozna už od prvej registrácie v roku 1941. Okrem toho Frankovka má 9 povolených klonov a Veltlínske 7, čím sa stali odrodami s najväčším počtom registrovaných a povolených klonov, ktoré možno vysádzať v našich vinohradoch. 

Pre vinohradníkov, ale hlavne pre enológov je to skvelá správa, ktorá hovorí o rozmanitosti a vhodnosti tejto odrody pre rôzne pôdne a klimatické podmienky našich viníc. Skúsenosti našich predchodcov sú určite na nezaplatenie,  ale je len na nás ako ich dokážeme zúročiť. Myslím si, že učiť sa netreba chodiť ďaleko. Patríme do vinárskeho „ Starého sveta “, kde sa uctievajú tradície, ktoré sú postavené na hodnotách, čo po stáročia budovali a zveľaďovali celé generácie našich predchodcov. K nim nepochybne patria aj tradičné odrody hrozna ako sú Frankovka modrá a Veltlínske zelené pestované v našich zemepisných šírkach.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára