piatok 8. januára 2010

10 dôvodov prečo mať v tomto roku radosť z vína

Od konca minulého roku sa na nás valia informácie o tom čo všetko by sme mali, alebo mohli. Čítame o tom aké boli trendy v roku 2009. Influenceri a internetoví geekovia nám predpovedajú budúcnosť na najbližších 12 mesiacov. Zároveň nás svojim spôsobom usmerňujú k trendom bez ktorých si v tej budúcnosti nebudeme vedieť náš život ani predstaviť.  Bez ohľadu na tú záplavu informácii sám viem, že moju rodinu mám rád preto, že je to moja rodina. Tak ako ma nikto nemusí presvedčovať, že víno je nápoj, ktorý pijeme nie preto že je to momentálne in, alebo že je to pre iného skvelý business. Čím viac totiž s vínom, tak ako s ľuďmi čo ho majú radi pracujem, nachádzam jeho nové a nové rozmery, ktoré sú na svete vína vzrušujúcejšie a veľmi zaujímavé. Pre všetkých ostatných, ktorí s vínom začínajú to také samozrejmé nie je. Tu je taký krátky zoznam toho čo by Vás mohlo motivovať k tomu, aby ste víno začali vnímať nielen ako alkoholický nápoj ale aj ako súčasť sveta v ktorom žijeme. Víno do toho sveta už dávno patrí.

*10  vinohradníctvo a vinárstvo
sú činnosti, ktoré začal človek vykonávať pred mnohými rokmi bezprostredne po tom  ako odtrhol na kraji divokého lesa prvú bobuľu hrozna. Vinič skrotil a naučil sa s ním zhovárať aby mu rozumel. Výsledkom tohto dlhého procesu sú vinice zasadené do krajiny, ktorou keď prechádzame sa nám páči. Je to ako navštíviť priateľa, ktorý sa venuje svojej záhrade, ktorú obdivujete. V tomto svetle vidíme aj nádherné stavby pivníc v ktorých sa skrývajú poklady vína skôr ako ich objavíme  niekde na ochutnávke. Prejsť sa po krajine od Bratislavy po Tibavu plnej vinohradov a pivníc znamená stretnúť oveľa viac ľudí  ako si len dokážete predstaviť. Mnohí sa môžu stať našimi priateľmi. Čo je dôvodom na radosť. 

*9 vzdelávanie
hoci je Slovensko ako krajina malá a zdá sa, že sa tu takmer nič nedeje. Zdanie klame, pretože desiatky profesionálov od pedagógov na stredných školách a univerzitách, cez enológov po sommeliérov, od výrobcov k obchodníkom neformálnymi aktivitami ale aj vopred pripravenými prednáškami, seminármi a kurzami denno-denne pracujú na tom, aby sme sa o víne dozvedeli čo najviac. Túžba po informáciách, ktoré nám prinesú hlbšie poznanie je veľká. Vyberte si niektorí z kurzov alebo si urobte osobný plán ochutnávok vína, ktoré sú spojené s prednáškou o víne. Hrdosť na to že viem viac ak ostatní mi prinesie rešpekt v komunite a radosť o ktorú sa môžem podeliť s priateľmi. 

*8 vínne bary a reštaurácie
Nemám v úmysle meditovať nad stavom slovenskej gastronómie ako takej. Chcem ukázať na tých pre ktorých sa víno v gastronómii stalo životným štýlom a ktorí nám prinášajú radosť do života. Sami dobre viete ku komu radi chodíte a kde trávite s priateľmi čas. Ten kto pochopil že ponuka nie je nemenná a kreativite sa medze nekladú, má plný bar alebo reštauráciu,  pretože k nemu radi chodíme. Takí ľudia si vedia vybrať, ale hlavne vedia čo chcú. Niektorí dokonca vedia čo chceme my a dávajú nám to okato najavo. Priateľské prostredie je najlepší navigačný systém a odporúčania najlepšia cesta. Víno je „elixír života“ tohto Milénia. Potešte sa pohárom skvelého vína po každom jedle, čo je malá slávnosť, alebo ako vravia lekári pite ho v malých dávkach ako aperitív a digestivum, pretože to prospieva zdraviu. Návšteva vínneho baru a reštaurácie je malá spoločenská udalosť, ktorá nás zbavuje stresu. A verte nie je to len o víne. Ak nájdete dobrý bar celkom určite tam bude v ponuke aj skvelá káva, ktorá nás vždy vráti osviežených k práci.

*7 festivaly a podujatia
no povedzte kto nemá rád Pohodu, TopFest, Wilsonic a Bratislavské jazzové dni?  Existuje len málo ľudí ktorí sa v spoločnosti iných necítia dobre. Človek je tvor spoločenský a vždy má potrebu stretávať sa s inými ľuďmi. Niekto na festivaloch, ktoré sú veľké a tí ostatní dávajú prednosť skôr klubovým alebo salónnym podujatiam. Stačí si vybrať. Festival slovenských vín, alebo Festival ružového vína a jahôd. Je to neosobné? Tak sa zaraďte medzi tých čo vyhľadávajú gurmánske večere alebo snúbenie jedla a vína. Kalendár tematických vinárskych podujatí je už plný a mnohé eventy sú dávno dopredu vypredané. Tak ako je hudba dôvodom na stretnutie a vyplnenia nášho voľného času, tak sa ním čoraz viac stáva aj víno. Ale pravý dôvod nie je len hudba  a ani víno. Zvyčajne je to ešte aj chuť stretnúť priateľov a prežiť s nimi našu malú radosť a potešenie. 

*6 médiá a informácie  
Denníky, týždenníky, časopisy, knihy, televízia a rozhlas, internetové portály, web stránky, blogy všetky média píšu a hovoria o víne. Vydavatelia kníh, publicisti, profesionáli a milovníci vína nás navigujú vo svete vína, alebo sa len tak vyznávajú z lásky k nemu. Pamätajte si, že ak niekde existuje niekto kto niečo robí znamená to len toľko, že mu to prináša uspokojenie. Často finančné, ale oveľa častejšie osobné. Média sú dnes vždy v správnom čase na správnom mieste. Sú nám všetkým priaznivo naklonené. Nám čo milujeme víno ale aj ľuďom, čo sa ho  učia  milovať. Hodnotenia vína, porovnávacie testy, reportáže z konkurzov a súťaží, zážitky z ciest za vínom nás kultivujú, vzdelávajú a dávajú nám pocit spolupatričnosti k rovnakej skupine ľudí. Kto by nemal radosť z toho, keď sa niekde dočíta o víne, ktoré práve objavil svet a ktoré máme doma v pivnici. Nestalo sa vám, že víno z AWC VIENNA so zlatou medailou už máte dávno vypité a to ste vôbec netušili, že ho výrobca poslal na medzinárodný konkurz. Veď nám na poslednej ochutnávke chutilo natoľko, že sme si kúpili domov dva kartóny. Zdá sa že sme súčasťou tohto mediálneho sveta aj my. Zhovárame sa s priateľmi, píšeme im na Facebooku, čítame, blogujeme, sledujeme trendy, followujeme sa na Twittri a chodíme na eventy kde je víno. Nemusím Vám hovoriť aké je to FUN.

*5 Národný salón vín
To najlepšie z najlepšieho. Predchádza tomu šnúra predstavení, ktorej hovoríme nominačné výstavy vína. Na Vinum Tirnavia, Agrovíno, Muvina, Vínne trhy Pezinok, Vienále Topoľčianky sa netreba pozerať ako na lastovičky čo nám nosia leto v podobe medailovej žatvy. Prinášajú nám odkaz a ucelený obraz o ročníku a o vínach, ktoré sa z toho ročníka zrodili.  Dnes platí, že najlepším sudcom je zákazník a nie profesionálny degustátor, alebo vínny publicista. O tom či nám víno chutí alebo nechutí nerozhodujú nálepky na fľašiach po každej nominačnej výstave. Veľakrát nám chutia vína bez medailí, ktoré sú výsledkom dobrých ročníkov. Aj keď sú to často priemerné vína, neznamená to, že pijeme špatné vína. Pri produkcii asi 400.000 hl vína na Slovensku ani nie je možné, aby všetky vína boli ovešané medailami. Na počudovanie mnohých nám vynikajúce vína z výnimočných ročníkov nemusia chutiť. Skúsení sa iba usmievame a máme radosť zo života aj s jeho paradoxami, ktoré nám denne prináša. Vrátane vín, ktoré nikdy nemali medailu a nás vedia potešiť. 

*4 vínne cesty
Profesor Malík,  ktorý celý svoj život zasvätil vínu,  prežil jeho veľkú časť na cestách za vínom. Do Malých Karpát, kde žije sa vždy vrátil. V úvode svojej knihy 100 najlepších slovenských vín píše, že každá kniha kdesi vzniká. Aj rieky niekde kdesi pramenia a každá cesta začína prvým krokom, ktorým vykročíme. Také sú aj vínne cesty. A je jedno či sa volá malokarpatská, nitrianska, tokajská, alebo žitavská. Vždy je to cesta, ktorá spája vinárov s milovníkmi vína. Vinári urobili ten pomyslený prvý krok, ale cestu vyšliapali priatelia a milovníci vína. Nie je dôležité počítať kroky nadšencov a zvedavcov, ktoré ich vedú do pivníc vinárov. Davová psychóza či  kolektívne šialenstvo?  Dobrodružstvo z poznávania, alebo nadšenie a radosť z objavovania? Hľadanie rozmanitosti chuti a vôni je zmyslová cesta do ktorej zapájame intelekt. Každý kto žije s vášňou a má srdce objaviteľa vie, že ochutnávanie a pitie vína je osobitý výraz životného štýlu, ktorý sa dá nadobudnúť len znalosťami a skúsenosťami. Ochutnávanie je samo o sebe skúsenosť a každý kto premárni akúkoľvek príležitosť, ktorá sa mu ponúka zostane laikom. Ak budeme úprimný nie je to len o víne. Cesta býva dláždená kameňmi, lemujú ju stromy a na križovatkách stoja hostince pre pocestných. Keď sa poobzeráte doľava a doprava uvedomíte si že dookola sú postavené doma a všade v nich žijú ľudia. Bez nich by cesta žiadna cesta nebola.

*3 podporujem lokálnu ekonomiku
Áno, znie to ako predvolebné klišé ktorejkoľvek politickej strany. Ak necháte v prázdnom pohári stekať kvapku vína, bude nám padať aj naša ekonomika. Je to jednoduché, kupujte slovenské víno a zachránite svet, v ktorom žijeme. Všetci zvíťazíme. Veď si spomeňte. Životnú poistku nám spravuje spolužiak zo strednej, pozemok na dom sme kúpili od suseda, auto nám predal synov kamarát, ktorý pracuje u dealera áut, ktoré sa nám páčia. Ten kolotoč Vám nemusím predstavovať. Peter pestuje vinič, Jano zberá hrozno, Jakub ho vozí do lisovne, Mária ho preberá, Tomáš lisuje a kontroluje fermentáciu muštu, Anička čistí nádoby aby boli čisté, Dávid plní drevené súdky, Silvia sa stará o fľašovanie a balenie, Andrej ho predáva, Kristína ho vykladá na poličky, alebo do chladničky, Rasťo ho otvára a nalieva do pohárov a my si ho kupujeme aby sme sa ním potešili. Kúpiť si Slovenské víno =  život pre Slovensko. Neviem ako Vy ale ja osobne sa rád stretávam s ľuďmi ktorým sa darí a ktorí sú so sebou spokojní. Mám dôvod kupovať víno od ľudí ktorých poznám, pretože Peter, Jano, Jakub, Mária, Tomáš, Anička, Dávid a ďalší sú konkrétny ľudia z nášho života. Oni majú naše víno a my máme peniaze. Robia s vínom a víno robia pre nás. Slúžia nám, živia sa tým a za svoju prácu chcú spravodlivú odmenu. Trošku zjednodušene,  ale na koniec sme všetci spokojní. 

*2 ďalší dobrý ročník
S každým ďalším ročníkom prichádzajú nové možnosti a nové výzvy. Opakovane každý rok môžeme študovať nový svet vína. Učíme sa o víne a učíme sa s vínom. Po dúškoch ho vychutnávame, prevaľujeme ho po jazyku, naháňame v ústach, sŕkame ho, odpľúvame ho, pomaly ho prehĺtame a pokyvkávame hlavou ak mu náhodou rozumieme na prvýkrát. Vo víne je vždy niečo veľmi zázračné  na objavovanie. Pohodlne si sadnite, pripútajte sa, nastavte svoje receptory na najvyšší výkon a odvážne otvorte fľašu, ktorú pred vami ešte nikto nikdy neotvoril. Ale hlavne. Potešte sa!

*1 mám rád víno
Pravdu o víne už povedali asi všetci. Pretože pravdu má každý. Tú svoju samozrejme. Víno je Boh aj Diabol, robí nám priateľov aj nepriateľov. Sprevádza nás v našich radostiach aj smútkoch. Oslavujeme ním život a zapíjame smrť. Mám rád víno. Spoznal som pri ňom veľa priateľov a odkedy som sa s vínom zoznámil stále sa usmievam. Zoznámte sa aj vy s vínom a pridajte sa k ľuďom čo objavili radosť z dúšku vína. Budem sa tešiť ak vás stretnem na mojej ceste vo viniciach, pivniciach, v obchodoch s vínom, na ochutnávkach, festivaloch alebo kdekoľvek kde sa dá vidieť a ochutnať víno. Vezmite si so sebou fľašu vína a podeľte sa s ňou kdekoľvek a s kýmkoľvek. Urobíte svet krajší pre seba aj pre mňa.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára